Nagrađeni učenici naše škole za „Najtolerantniji plakat, priču ili strip“
Autor: Dijana Marić, 5. 12. 2016.

2. prosinca 2016.godine na sjednici Dječjeg gradskog vijeća Grada Siska dodijeljene su Zahvalnice i prigodni pokloni za odabrana 3 „Najtolerantnija plakata, priču ili strip“, a koji su pristigli na Natječaj u okviru obilježavanja Dječjeg tjedna.

1. mjesto osvojio je 4. razred OŠ Galdovo.

2. mjesto osvojili su 2.bc i Franjo Obućina, učenik 5.a razreda OŠ Viktorovac.

3. mjesto osvojila je OŠ Sela.

U veseloj atmosferi i kroz interaktivan razgovor s nagrađenim učenicima o elementima njihovih uradaka, djeca i odrasli poučeni su o važnosti tolerancije te o njezinim vrijednostima od suosjećanja, prihvaćanja do dobrih djela.
Prigodni pokloni, društvene igre uveselit će cijeli razred.

U nastavku pročitajte nagrađenu priču našeg učenika.

Đurđica Friš, voditeljica Dječjeg gradskog vijeća Grada Siska

Osnovna škola Viktorovac

Franjo Obućina, 5.a

Tolerancija

Tolerancija nije bilo što. Tolerancija ima puno značenja.

To je kada „preskačeš“ tuđe uvrede, pogreške, vrijeđanja drugih. Uvrede kojima je cilj da se ti osjećaš loše,da budeš nezadovoljan samim sobom i svojim postupcima u životu. Stvarima za koji drugi misle da su krive i loše.

Tolerancija je dokaz da si ti jaka osoba, da si drugačiji od drugih, da si jedinstven. A svi smo mi jedinstveni i posebni po nečemu-neki brzo trče, neki su dobri u školi, neki su organizirani, a neki malo opušteni. No ti si poseban baš po tome, što si ti ti. A ti toleriraš tuđe greške, uvrede koje ti se ne sviđaju. Ti im opraštaš i daješ svoj primjer.

Tolerancija nije samo to. Tolerancija je i kada pomažeš drugima. Pa pomažeš i onima koji su te do jučer vrijeđali i prezirali. Ali ti si ostao isti, ostao si „cool“. Nisi postao „provokator“, nisi postao razlogom straha i srama u razredu i školi. Nisi postao onaj zbog kojeg su neki odlazili tužni kući jer su ti se povjerili i bili s tobom najbolji prijatelji i rekli ti najdublje tajne. A ti nisi postao onaj koji sada te tajne govoriš svima kao da one ništa ne znače i kao da „nećeš“ povrijediti druge.

Upravo suprotno ti si onaj koji pomažeš i činiš dobro. I to je ono po čemu si ti poseban.

Ti znaš kako tolerirati, ostati svoj i činiti dobro.

No, zašto si odlučio biti dobar i nisi odbacio toleranciju. Zašto nisi postao kao neki drugi koje se odlučuju za loše?

OSTANI ILI AKO NISI POSTANI DOBAR JER ĆE TE NETKO ZBOG TOGA NAGRADITI.

TKO?

TO MORAŠ SAM/SAMA OTKRITI.