Posjet trećih razreda Lonjskom polju
Autor: Dijana Marić, 20. 5. 2017.

Učenici trećih razreda u utorak, 16. svibnja sudjelovali su u edukativnom programu „Bijela roda u Čigoču“. Praćeni toplim i sunčanim vremenom posjetili su jedinstveno selo Čigoč koje je, zbog velikog broja gnijezda na krovovima drvenih posavskih kuća, 1984. godine proglašeno Prvim Europskim selom roda.

Učenici su pod vodstvom stručnih edukatora i svojih učiteljica poslušali kratko predavanje o rodama te ih imali prilike pobliže promotriti  dalekozorom. Zatim je slijedio obilazak sela i brojenje gnijezda, razgledavanje okućnica te povratak u igraonicu edukativnog centra, gdje su provjerili svoje znanje popunjavanjem radnih listića. Nakon upoznavanja europskog sela roda, nakon kratke vožnje autobusom, stigli su u selo Mužilovčica te se kratkom šetnjom uputili u retenciju Lonjskog polja. Saznali su ponešto o značaju močvarnih područja i njihovoj ugroženosti, pticama i ostalim stanovnicima Lonjskog polja te njegovoj važnosti u sustavu obrane od poplava.

Posebno im se svidjelo promatrati  i fotografirati pašnjake s krdima konja, goveda i svinja.

Nasreću, pratilo ih je lijepo vrijeme a i izbjegli su neugodne pratitelje - komarce, čije pojavljivanje slijedi tek za par tjedana.

Ako želite znati koliko može težiti rodino gnijezdo, što znači rodino klepetanje  i još puno poučnih informacija o ovom prekrasnom mjestu, uputite se i sami do Lonjskog polja i otkrijte.

Natalija Džafo, učiteljica ej

Slike u nastavku...