Medni dan u 1.a
Autor: Dijana Marić, 7. 12. 2018.

Znali smo da će nam Mijin tata doći pričati o pčelama i medu pa smo ga nestrpljivo iščekivali. Kada je počeo unositi stvari u razred mislili smo što će mu sve to.

Rekao je da su pčele najvrijednije životinje jer za ljude prave med, matičnu mliječ, propolis i pčelinji vosak. Sve to koriste ljudi za hranu, bolje zdravlje i još neke potrepštine. Objasnio nam je kako vrijedne pčele medarice skupljaju nektar, pčele radilice prave med, pčela matica nese jajašca iz kojih se legu mlade pčele, a trut služi samo za rasplod i ništa drugo ne radi. Zato ga i zovemo trut.

Vidjeli smo pravu košnicu, okvire na kojima pčele prave saće i med. Kada u košnici ima previše pčela dio njih napušta tu košnicu. Pčelari ih love u posebnu košnicu TRNKU i stavljaju ih u pravu košnicu da prave med.

Postavljali smo mnogobrojna pitanja na koje nam je Mijin tata strpljivo odgovarao.

Kušali smo med iz saća i svi dobili po teglicu meda. Elenina mama i Antonijeva baka napravile su nam fine kolače s medom. Mljac.

Nakon što smo se osladili dobili smo bojanku sa slikom pčele, košnice i cvijeta. Nismo ju mogli bojati kako smo htjeli nego smo najprije morali izračunati zadatke zbrajanja i oduzimanja do 7 i onda bojati zadanom bojom.

Medni dan nam je prošao brzo. Stvarno smo puno toga naučili o pčelama i odlučili ih ne dirati i ne uznemiravati, jer i one kada rade trebaju mir kao i mi kada pišemo zadaću ili učimo.

Učenici i učiteljica 1.a

Fotografije u nastavku...