Aktivnosti u boravku tijekom mjeseca ožujka
Autor: Dijana Marić, 8. 4. 2022.

Ožujak je započeo na najzabavniji mogući način – maskenbalom! Po našoj školi 1. ožujka šetali su Batman, bubamara, princeza, jednorog, kauboj, vitez i mnogi drugi šaljivi likovi kojima smo se silno obradovali. Dan je protekao u smijehu i glumi.

Pridružili smo se još jednom eTwinning projektu pod nazivom “Calling for peace”. Cilj projekta je pozivati na mir za svu djecu diljem Europe i svijeta, posebno za djecu i ljude u Ukrajini, stoga aktivnosti u projektu učenicima pružaju osnovna znanja o kontekstu mira, lažnim vijestima, inkluziji, toleranciji i poštovanju ljudskih prava. Naš doprinos projektu bio je pisanje akrostiha (pjesme) o miru u kojoj prva slova stihova čitana odozgo prema dolje čine riječ Ukrajina. Druga aktivnost je bila likovna radionica – slikanje simbola mira u bojama Ukrajine.  Tim radovima šaljemo podršku djeci koja žive na područjima zahvaćenim ratom.

Obilježili smo Međunarodni dan žena razgovorom o značajnim ženama u našem okruženju i ženama koje imaju važnu ulogu u našem životu.

Upoznali smo se s urom i učili gledati na sat. Učenici sada znaju reći za koliko vremena idemo na doručak, ručak ili užinu i kada iz boravka kreću na nastavu.

Obilježili smo 14. ožujka Međunarodni dan rijeka. Prisjetili smo se koja je važnost rijeka za čovjeka i prirodni živi svijet. Učenici prvog razreda izradili su prikaz toka rijeka Odre, Kupe i Save kroz grad Sisak i nacrtali što nam sve rijeke omogućavaju (pitku vodu, osvježenje, navodnjavanje polja, pojila za životinje…). Učenici četvrtog razreda za to vrijeme su istražili na internetu osnovne činjenice o sisačkim rijekama i napisali važne podatke za pano.

Dan očeva je bio 19. ožujka, tako da smo tijekom tog tjedna uvježbavali pjevanje pjesme “Tata”. Snimili smo izvedbu pjesme i snimku priložili uz čestitku očevima.

Na prvi dan proljeća, 21. ožujka, učenici su sudjelovali u likovnoj radionici "Neobične proljetnice". Tehnika je bila flomaster, a zadatak je bio nacrtati proljetno cvijeće kakvo nikad ne bismo vidjeli u prirodi.

Na Svjetski dan poezije, 22. ožujka, posjetila nas je naša školska knjižničarka. Održala je literarnu radionicu na kojoj su primarne aktivnosti bile čitanje i analiza pjesama kroz igru i šalu.

28. ožujka obilježili smo Svjetski dan kazališta. Razgovarali smo pojmovima vezanim za kazalište. Definirali smo što je to kazalište, glumci, pozornica, rekviziti i scena. Imali smo radionicu osmišljavanja vlastitih kratkih igrokaza. Učenici su podijeljeni u grupe te su zajedno osmislili kratki igrokaz. Likovi igrokaza su im zadani, nasumično su izvlačili papiriće na kojima su pisale riječi poput: dječak, djevojčica, pas, jež, sunce i slično. Zatim su sa zadanim likovima osmislili priču. Na posljetku su igrokaze odglumili u učionici pred ostalim učenicima u boravku.

Kada nismo obilježavali važne datume ponavljali smo nastavno gradivo, vježbali čitanje i pisanje te čitanje s razumijevanjem.

Kako je sve to izgledalo možete vidjeti na priloženim fotografijama!

Vaše učiteljice Marina Marković Vukmirović i Iskra Radošević