2014-01-27 10:27:00

Međunarodni dan sjećanja na holokaust

 

          27. siječnja,
dan oslobođenja logora Auschwitz,
obilježavamo kao:
Dan sjećanja na žrtve holokausta

  "Tko zaboravlja zločin, postaje  njegov sudionik"

                                 (Voltaire)
 

 

Dan sjećanja na holokaust i sprječavanja zločina protiv čovječnosti međunarodni je dan sjećanja kojim se želi podsjetiti na sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata.

Ovaj se Dan obilježava diljem Europe, a u najvećem broju europskih zemalja za datum obilježavanja izabran je 27. siječnja. Na taj je dan 1945. godine Crvena armija oslobodila 7.500 zatvorenika koje su za sobom ostavili nacisti u koncentracijskom logoru Auschwitz u Oświęcimu u Poljskoj.
Tog se datuma ovaj Dan sjećanja obilježava i u Republici Hrvatskoj.
Dan sjećanja na Holokaust i sve žrtve nacističkih režima tijekom Drugog svjetskog rata obilježava se diljem Europe s posebnim naglaskom na obrazovanju mladih generacija.

   

Holokaust je događaj u novijoj povijesti u kojem je netolerancija i rasizam dovela do milijunskih žrtava. U razdoblju od 1933. do 1945. godine radi nacističkog terora je stradalo preko 11 milijuna ljudi. Tijekom rata u logorima je stradalo oko 6 milijuna Židova od čega čak 1,5 milijuna djece.

Najzloglasniji logor u sustavu nacističkih logora svakako je Auschwitz. Od otvorenja 14. lipnja 1940. pa do oslobođenja Crvene armije 27. siječnja 1945. u tom je logoru stradalo oko 1.100 000 ljudi. Većina ubijenih stradala je već prvi dan po dolasku u logor, dok su ostali iščekivali smrt od gladi, iscrpljenosti i robovskog rada.

Među žrtvama 90 % su bili Židovi, a zatim su tu stradali Poljaci, Romi,  pripadnici drugih narodnosti i religijskih skupina.Jedan dio hrvatskih Židova je stradao izvan zemlje, u nacističkim logorima, no najveći je dio stradao u zemlji, najviše u koncentracijskom logoru Jasenovcu.

 

         San

Kada odrastem i dosegnem dvadesetu

Krenut ću i vidjeti naš divan svijet.

Sjest ću u pticu sa motorom

Poletjeti i vinuti se u nebo, visoko.

 

Letjet ću, ploviti iznad dalekog i prekrasnog svijeta

Prolaziti kraj rijeka i mora

Penjat ću se u nebo i lebdjeti

Oblak će mi biti sestra, a vjetar brat.

 

Pjesmu je napisao Avramek Kopelowicz za vrijeme boravka u getu

(ubijen u Auschwitzu u dobi od 14 godina)

 

Povijesna skupina, učiteljica Milica Komlenić

 


Osnovna škola Viktorovac Sisak