Proslava 70. godišnjice osnivanja OŠ Viktorovac
Autor: Dijana Marić, 22. 5. 2022.

U srijedu, 18. svibnja 2022., OŠ Viktorovac  sadržajnim je programom obilježila Dan škole i 70. godišnjicu osnivanja. Kako je navedeno u školskoj Spomenici, 1952. godine Savjet za prosvjetu i nauku Narodne Republike Hrvatske donio je odluku kojom se „radi odterećenja gimnazije, a s tim u vezi i podizanja kvalitete nastave u višim razredima gimnazije i osmogodišnjoj školi i radi boljeg iskorištavanja školskog prostora“ otvara II. narodna osmogodišnja škola koja će s radom početi u školskoj godini 1952./1953. Osnivanje II. narodne osmogodišnje škole 1952. godine smatra se početkom rada današnje Osnovne škole Viktorovac.

Program obilježavanja obljetnice  zajedničkog naziva „OŠ Viktorovac – od eksperimentalne do e-Škole“ obuhvaća niz aktivnosti koje se provode tijekom 2022. godine, a rezultat su rada djelatnika i učenika škole, kako u prošlosti, tako i danas. Uoči slavljeničke godine eksperimentalno je u školskoj knjižnici održana premijera interaktivne online predstave „Voda je život“ Kazališta DaSKa. Bio je to rođendanski dar školi nekadašnjih učenika, Nebojše i Gorana Borojevića.

Uslijedilo je objavljivanje digitalne publikacije za učenike „Vremeplov OŠ Viktorovac“ na hrvatskom i njemačkom jeziku kojoj je cilj bio upoznati učenike s prošlošću škole, ali i potaknuti ih na promišljanje o školi u budućnosti. Autorica publikacije je knjižničarka Iva Dužić, a za prijevod na njemački jezik zaslužan je Sandro Stojić, prof. Digitalnim publikacijama mogli su putem QR koda pristupiti svi posjetitelji izložbe „OŠ Viktorovac – od eksperimentalne do e-Škole“ koja je bila postavljena u školskoj blagovaonici prilikom obilježavanja Dana škole. Izložba je obuhvaćala prezentaciju fotografija, prigodne plakate i memorabilije iz školske i privatnih arhiva, a ponovno će biti postavljena prilikom promocije monografije OŠ Viktorovac koja je u pripremi i bit će predstavljena početkom školske godine 2022./2023.

Članice Likovne skupine i učiteljica likovne kulture Irina Đurić zaslužne su za svečano estetsko uređenje škole, a članovi Učeničke zadruge VikSi i učiteljica mentorica Željka Kleković Brajenović za prigodne slavljeničke suvenire.

Poseban dojam na posjetitelje je ostavila priredba koju je u dvorani Doma Rafinerije nafte Sisak izvelo osamdeset učenika glumaca, pjevača i plesača, a prikazala je vremensko putovanje desetljećima škole. Hvala ravnateljima i djelatnicima Glazbene škole Frana Lhotke i Doma kulture KKV na ustupljenom prostoru i ozvučenju programa koji su s učenicima uvježbali učitelji Elia Bratić, Anita Svilokos, Tatjana Matijević, Blaženka Krstičević, prof., Danijela Đukić, prof., Sandro Stojić i Iva Dužić, a nastao je prema prigodno napisanom tekstu.

Priredbu je prigodnim govorom otvorila ravnateljica OŠ Viktorovac Višnja Tadić, prof., a program su svojim prisustvom uveličali predstavnici učenika, predstavnici roditelja, učitelji, umirovljeni djelatnici i ravnatelji škole, ravnatelji i djelatnici sisačkih i gostujućih osnovnih i srednjih škola, predstavnici Grada Siska i ostali uzvanici.

Program obilježavanja Dana škole započeo je u jutarnjim satima kada su učiteljice razredne nastave za svoje učenike pripremile različite sportske i umjetničke aktivnosti. Polaznici Dramske skupine koje je pripremila učiteljica Ivana Rakas izveli su prigodnu predstavu za učenike razredne nastave.

Učenici predmetne nastave obilježili su Dan škole druženjem, plesom i sportskim aktivnostima koje su za njih pripremili učitelji u poslijepodnevnim satima.

Obilježavanje 70. godišnjice osnivanja škola će nastaviti i u narednom razdoblju prigodnim aktivnostima namijenjenima učenicima i djelatnicima škole, ali i široj publici.

Iva Dužić, knjižničarka