Sat povijesti u Komarevu - Promicanje vrijednosti Domovinskg rata
Autor: Dijana Marić, 28. 5. 2015.

Već šestu godinu za redom, učenici sisačkih osnovnih škola prisustvuju tzv. satu povijesti na terenu. Riječ je o terenskoj nastavi koju u Komarevu, na nekadašnjoj prvoj crti bojišnice, zajednički organiziraju Gradski muzej Sisak i Udruga dragovoljaca Domovinskog rata Galdovo 1990.

U srijedu, 27.svibnja 2015. satu povijesti prisustvovali su učenici OŠ Vikotorovac, a pridružio im se i sisačko-moslavački župan Ivo Žinić.
Projekt koji se provodi u sklopu programa „Promicanje vrijednosti Domovinskog rata“, je u početku, 2009. godine, pokrenut u suradnji s OŠ Galdovo, no ubrzo se proširio i na ostale sisačke škole i sada je dio nastavnog programa 8. razreda.

Slušajući izvorne govornike i sudionike Domovinskog rata, učenike ne zamaraju činjenicama i podacima, već im, kako ističe umirovljeni satnik Marin Jakopović, žele prenijeti atmosferu i osjećaje iz tog vremena.

U sklopu terenske nastave učenici mogu vidjeti mjesta na kojima je bila prva linija obrane, naoružanje i opremu iz tog razdoblja, a kroz dio nastave vode ih ratni veterani od kojih, osim povijesnih podataka, mogu čuti i njihove životne priče o tom ratnom razdoblju, pojašnjava na koji se način provodi sat povijesti Josip Brodarac iz Udruge dragovoljaca Domovinskog rata Galdovo 1990.

Irena Balen - Gorišek, prof.

Izvor: http://www.radio-banovina.hr/sat-povijesti-u-komarevu-promicanje-vrijednosti-domovinskog-rata/