Svjetski dan knjige i autorskih prava
Autor: Dijana Marić, 19. 4. 2016.

Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se svake godine 23. travnja.

Zašto baš tada?

Toga dana 1616. godine umrli su poznati svjetski pisci Miguel de Cervantes i William Shakespeare.

23.4. je i dan Svetog Jurja (Jurjevo) kada se, po katalonskom običaju, daruju knjige i ruže.

Odluka o obilježavanju Svjetskoga dana knjige i autorskih prava donesena je na Općoj konferenciji UNESCO-a održanoj u Parizu 1995. godine.

UNESCO želi svakoga, a posebno mlade, potaknuti na čitanje te promicati izdavaštvo i zaštitu intelektualnog vlasništva putem zaštite autorskih prava.

Što je autorsko pravo?

Autorsko pravo je najjednostavnije rečeno, isključivo pravo autora književnog, znanstvenog i umjetničkog djela da svoje djelo koristi, a drugima može odobriti ili zabraniti korištenje svog djela.

Pisci koji pišu knjige, pišu ih s ciljem da ih drugi čitaju i nauče nešto novo. Oni nam daju svoje djelo na korištenje, ali ako mi poželimo nešto iz tog djela prepisati za zadaću ili iskoristiti za pisanje vlastitog djela, moramo navesti odakle smo to prepisali (moramo navesti izvor). Ako smo nešto prepisali s Interneta, moramo navesti web stranicu s koje smo nešto prepisali.

Nadolazeći Svjetski dan knjige obilježili smo u suradnji s učenicima 5. razreda i nastavnicom iz njemačkog jezika, Snježanom Čorak, izradivši prigodnu poučnu knjigu i ukrasivši pano uz pomoć vrijednih učenika 4. razreda.

Pogledajte slike u prilogu, a knjigu prelistajte na panou :)

Antonija Brodarec, knjižničarka