U kakvom to svijetu živimo!!!
Autor: Dijana Marić, 25. 4. 2016.

Dragi učenici i roditelji!

Cijeli protekli tjedan, u okviru akcije „Zelena čistka“ učenici su marljivo nosili sadnice kako bismo uredili naš arboretum. Škola je iz svojih skromnih sredstava izdvojila dio da bi kupili sadnice živice koju su učenici zajedno sa učiteljicom posadili ispred škole. Sretni i zadovoljni novim izgledom okoliša svi smo zajedno otišli na vikend.

Dolaskom u ponedjeljak u školu neugodno smo se iznenadili vidjevši da je preko vikenda netko počupao i odnio skoro sve sadnice živice (43 kom). Ostalo je tek nekoliko komada svjedočeći tom nemilom činu. Sav trud i volja učenika koji su uživali uređujući okolinu svoje škole nestao je preko noći jer se je netko drznuo doći pred školu, oteti djeci nešto što pripada njima, ali i svima nama. Cvjetnjak ispred škole uređen je s namjerom da uljepša okoliš, da u njemu uživaju učenici, roditelji kao i svi oni koji tuda prolaze u šetnji. Očito se nekom tko tuda često prolazi dopao toliko da je posegnuo za njim.

Pitam se na kraju kako da objasnimo djeci kamo je nestao njihov trud, tko je odnio biljke koje su posadili? Djeca će pitati a mi, njihovi učitelji, izgleda da ovaj put nećemo znati što odgovoriti učenicima. Kako da drugi put tražimo od njih da se priključe nekoj novoj akciji, kako da im objasnimo u kakvom to svijetu živimo?  Jer, nakon što smo se u petak svi zajedno veselili učinjenom ostaje nam samo gorak okus i razočaranje koje smo doživjeli dolaskom na posao nakon vikenda.

Bogdanka Prelošćan, ravnateljica škole