Osvrt ravnateljice....VAŽNO PROČITATI!
Autor: Dijana Marić, 21. 6. 2016.

Poštovani roditelji,

nedavno smo svjedočili vrlo ružnom i neprimjerenom „napadu“ na školu, pojedine učitelje i ravnateljicu. Sve je pokrenuto od strane pojedinih roditelja na Facebooku. Rasprava se vodila o temama koje su prethodno bile na dnevnom redu roditeljskog sastanka.

Dragi roditelji, roditeljski sastanak je mjesto gdje se rješavaju sve eventualne nejasnoće, daju prijedlozi i primjedbe. Ukoliko se stvari ne uspiju riješiti, uvijek postoji mogućnost za razgovor s ravnateljicom,  škola ima i stručne organe (Razredno vijeće, Učiteljsko vijeće) koji donose odluke u skladu sa Zakonom i djelokrugom svoje djelatnosti, a zasigurno su kompetentni donositi odluke koje se tiču učenika škole. Kao javna služba uvijek smo otvoreni za sve razgovore, suradnju i dogovore ukoliko se kreću unutar zakonskih okvira. Mogu razumjeti ljutnju i neslaganje roditelja s pojedinim odlukama,  ali u demokratskom društvu (na koje se volimo pozivati) postoji određena procedura koja se poštuje.  Postoje odluke s kojima se ne slažemo ali ih prihvaćamo. Dovoditi u sumnju i preispitivati  svaki postupak i odluku škole koju pohađaju Vaša djeca, zasigurno nije dobro. Kako će nas učenici poštivati ako to ne čine njihovi roditelji? Kako ćete ih uvjeriti da je škola nešto što im je važno ako se trudite sistematično urušavati ugled učitelja i škole kao institucije u očima djece?

Facebook zasigurno nije mjesto na kojem bi se vodile rasprave o nečijim stručnim kompetencijama, zdravstvenom stanju i razlozima nečijeg bolovanja.  Ukoliko netko i smatra da je nešto napravljeno suprotno zakonu, postoje institucije koje su nadležne to i utvrditi.

Komunikacija koja se zadnjeg dana nastave vodila na društvenim mrežama bila je ispod svake razine pristojnosti, a u nekim dijelovima prelazila je u klevetu. Prozivanje osoba punim imenom i prezimenom i iznošenje neistina o njima, uistinu je kleveta što u konačnici povlači i određenu odgovornost. Isto tako i propitivanje nečijeg zdravstvenog stanja i donošenje zaključaka koji, najblaže rečeno, ne odgovaraju istini. Postoje razlozi zbog kojih netko je ili nije išao na izlet s djecom jednako kao što i postoje razlozi zašto je donesena odluka o tome tko će ići s đacima na taj isti izlet. Jeste li, „dragi fejsbukovci“, ikada pomislili da smo i mi ljudi, a ne strojevi? Čak se i strojevi imaju pravo pokvariti, samo nama nije dozvoljeno da budemo bolesni.

Želim vam reći u stvari da sam žalosna, dragi roditelji, jer mi u školi učimo djecu kako se koristi internet, čemu služe i kako se koriste društvene mreže.  Učimo ih da postoje i razne druge vrste nasilja osim fizičkog. Da u to nasilje pripada i ogovaranje, da u to pripadaju i napadi i iznošenje neistina na društvenim mrežama i da svaki oblik nasilja podliježe određenim zakonskim sankcijama. Učimo ih odgovornosti, da svako djelo i svaka odluka u životu ima neke posljedice s kojim se treba znati i moći nositi. Pitam se samo neće li se taj trud svesti na ono „uzalud vam trud svirači“ kada ta ista djeca od svojih roditelja uče nešto sasvim drugo. Tada ćete se čuditi kada i oni krenu sa sličnim (često puta i kažnjivim) aktivnostima.

Ovaj tekst uslijedio je kao odgovor na napad na učitelje škole Viktorovac, ali i kao pobuna protiv svih zlonamjernih napisa protiv prosvjetnih djelatnika, a u ime zaštite dostojanstva učitelja i čuvanja digniteta struke.

Sisak, lipanj 2016.

Ravnateljica škole