Medijatori - REALIZACIJA PROJEKTA POVJETARAC – BONACA
Autor: Dijana Marić, 16. 3. 2017.

Učenici šestih razreda uključili su se u grupu Medijatora koju vodi pedagoginja Dijana Sanković Strugačevac.

Medijacija je dobrovoljan i povjerljiv proces u kojem sukobljene strane sukob žele razriješiti na civiliziran, nenasilan način uz posredovanje treće, nepristrane osobe. Cilj je pridobiti strane na raspravu o činjenicama i osjećajima nastalim u sukobu.

Različiti sukobi sastavni su dio škole (učenikučenik, nastavnik-učenik, nastavnik-nastavnik, nastavnik-ravnatelj). Ako ga se ignorira ili pokušava riješiti neadekvatnim metodama vrlo lako će unijeti nesigurnost i otežati primarnu zadaću škole. Tradicionalni pristupi u rješavanju sukoba u školi, u današnje vrijeme sve više pokazuju svoje nedostatke.

Sukobi su sve češći, sa sve intenzivnijim emocionalnim podlogama, a imaju i sve ozbiljnije posljedice pa tako sve češće vode nasilju. Medijacija u školi predstavlja alternativu, ali i dopunu poznatim metodama u rješavanju sukoba.

Budući medijatori šestih razreda OŠ Viktorovac i pedagoginja škole sastali su se tri puta, te iza njih je šest interaktivnih radionica. Svaki medijator ima svoj nadimak koji koristi na radionicama, posebice u igranju uloga što je učenicima najdraži dio edukacije. Potpisali su i suglasnost kako žele biti aktivan član intervencijskog tima SPAJALICA.

Kao spajalica pomagat ću vršnjacima pronaći lakše rješenje problema.

Medijatori OŠ Viktorovac

Slike u nastavku...