Posjet eko imanju Zrno
Autor: Ivana Sokolović, 24. 10. 2007.

Posjetili smo eko imanje Zrno u Habijanovcu

Jednog hladnog jesenskog jutra na EKO imanje krenuli su svi učenici drugih razreda ,njihov učitelj i učiteljica. Svi smo bili jako uzbuđeni .

Imanje „ ZRNO“najstarije je ekološko imanje imanje u Hrvatskoj (od 1988. god.). Nalazi se u mjestu Habijanovac pokraj Bjelovara. Na imanju smo vidjeli prostrane vrtove i voćnjake te ogromne plastenike u kojima se uzgajaju: voće, povrće, žitarice, mahunarke i  manje poznate vrste ( kineski kupus, čičak, daikon, crna soja, heljda,…) i mnogobrojno začinsko i ljekovito bilje.

Na imanju se pripravljaju i prerađevine od povrća, voća, žitarica i raznih mahunarki kao što su domaći kruh, seitan, tofu, ajvar, marmelade, ukusni kolači sokovi…

Sve namirnice rastu prirodno bez kemikalija i zalijevaju se vodom iz jezera koje je isto na imanju

Ručali smo zagrebački odrezak od soje, domaći kozji sir, sojino pohano meso, voćnu štrudlu i pili sok od grožđa. ( MLJAC ).

Igrali smo se na prostranoj livadi. Napisali svoje radne listiće ( neki se baš i nisu potrudili ) . Mijesili i pekli pecivo od integralnog brašna i čak ga na kraju i pojeli.

Naučili smo mnogo zanimljivosti o zdravoj hrani.

Zadatak moga tima su bile poslovice o zdravoj hrani . Pa evo jedne:

„UPRAVO O HRANI KOJU JEDEŠ  OVISI SNAGA, ZDRAVLJE I NAŠ ŽIVOT"

TIN  SERTIĆ  2.A

Imanje Zrno