21. obljetnica međunarodnog priznanja Hrvatske
Autor: Dijana Marić, 15. 1. 2013.

15. siječnja obilježavamo
Dan priznanja Republike Hrvatske kada su sve tadašnje zemlje članice Europske unije zajedničkom odlukom priznale
suverenitet i neovisnost RH.

Datum donošenja ove značajne odluke kojom je međunarodno priznata Ustavna odluka o samostalnosti RH od 25. lipnja 1991. godine otvoren put za prijem naše domovine u organizaciju Ujedinjenih naroda kao najvećeg međunarodnog priznanja koje jedna država može postići obilježava se kao Dan međunarodnog priznanja RH.

Dva dana ranije, 13. siječnja 1992. Republiku Hrvatsku priznala je Sveta Stolica koja je priznanje Hrvatske i najavila još 20. prosinca 1991. posebnim dokumentom, određujući se tako  prema hrvatskom zahtjevu za diplomatskim priznanjem.

Hrvatska je 15. siječnja 1992. postala međunarodno priznata zemlja i uspostavila je diplomatske odnose s Njemačkom, državom koja je odigrala bitnu ulogu u priznavanju Hrvatske u svijetu založivši svoju sveukupnu političku i gospodarsku težinu kako bi pokrenula pasivnu Europu i potaknula ostalih jedanaest članica Europske zajednice da priznaju neovisnost i suverenitet RH.Prva zemlja koja je potpisala priznanje  bio je Island.

Učiteljica Milica Komlenić, povijesna skupina 5. i 7. razreda

Priloženi dokumenti: