Ususret Sisačkoj biskupiji
Autor: Dijana Marić, 3. 2. 2010.

Kako bi nam približili važnost uspostave Sisačke biskupije, župnici Antun Sente mlađi i Branko Koretić  te gđa. Spomenka Jurić, dipl. arheolog, voditeljica skupine za povijesna istraživanja katedralne župe održali su prezentaciju i predavanje o Drevnoj Sisačkoj biskupiji i o  aktualnosti Papine odluke o oživljavanju Sisačke biskupije.

Predavanje je bilo popraćeno brojnim povijesnim izvorima i fotografijama.
U katedralnoj župi sv. Križ djeluje povijesna skupina  koja marljivo istražuje povijesne izvore vezane za Sisak i Sisačku biskupiju a voditeljica skupine je upravo gđa. Spomenka Jurić.
Predavači su naglasili važnost ovog događaja i prisjetili nas na neke ključne momente iz sisačke povijesti i drevne Sisačke biskupije.

Zanimljiva je činjenica da je Sisakčka biskupija jedna od najstarijih na području današnje Hrvatske, osnovana već u prvim stoljećima kršćanstva. Tek su novi politički odnosi  i širenje mađarske dinasije Arpadovića doprinjeli stvaranju Zagreba  kao novog sjedišta političke i crkvene vlasti i tada se Sisačka biskupija gasi.

Mi smo danas ponosni svjedoci njezinom ponovnom uspostavljanju nakon više od tisuću godina.

Proslava će započeti u petak, 5. veljače u 19 sati u sisačkoj katedrali Uzvišenja Svetog Križa molitvenim bdijenjem koje će predvoditi fra. Darko Tepert a nastavlja se u subotu 6. veljače.
Sam dan slavlja započinje prigodnim programom i nastupom župnih dječjih zborova Sisačke biskupije koji će dočekivati hodočasnike pred Katedralom.

Pozivamo Vas da svojim prisustvom uveličate ovaj povijesni događaj.

Svjetlana Morić, dipl.teolog