Posjet naših učenika Institutu Ruđer Bošković u Zagrebu
Autor: Dijana Marić, 31. 1. 2018.

Učenici koji su na Državnom natjecanju iz astronomije u 2017. godini postigli jedno od tri prva mjesta posjetili su 26. siječnja 2018. Institut Ruđer Bošković u Zagrebu.

Našu školu su predstavljale Petra Randić u kategoriji sedmih (7.) razreda s osvojenim trećim mjestom i Tea Drndelić u kategoriji osmih razreda s osvojenim trećim mjestom na Državnom natjecanju te ja kao njihova mentorica.

Na Institutu su nas ugostili u pet laboratorija:

1. Laboratorij za tanke filmove, Zavoda za fiziku materijala gdje su mladi znanstvenici Nikolina Nekić i Lovro Basioli objasnili učenicima što su poluvodiči i tanki filmovi.
  2. Laboratorij za biomolekularne interakcije i spektroskopiju Zavoda za organsku kemiju materijala gdje je dr.sc. Ivo Crnolatac učenicima govorio o značenju DNK i RNK te dizajnu i sintezi novih malih molekula.
  3. Laboratorij za interakciju ionskih snopova Zavoda za nuklearnu fiziku kroz koji nas je proveo i objasnio istraživanja dr.sc. Tonči Tadić
  4. Laboratorij za nuklearnu fiziku predstavio je dr.sc. Milivoj Uroić i objasnio rad van der Graafovog akceleratora i rad neutronskog generatora.
  5. Laboratorij za kemiju čvrstog stanja i kompleksnih spojeva Zavoda za kemiju materijala predstavio je dr.sc. Nikola Biliškov te objasnio značenje vodika kao jednog od energenata budućnosti.

Posjet je završio zanimljivim predavanjem dr.sc. Nikole Biliškova o tome što su znanstvena istraživanja, a što ne. On je bio i organizator posjeta.

Učenicima se svidjelo druženje sa znanstvenicima koji su jednostavni i pristupačni stručnjaci u svom području znanstvenog istraživanja.

Zahvala Institutu što nas je ugostio i omogućio zanimljivo druženje sa znanstvenicima.

Fotografije u nastavku...

Mentorica: Višnja Tadić, prof.