Obilježen Dan nepušenja
Autor: Dijana Marić, 18. 2. 2010.

Na prvi dan korizme, već 8 godina zaredom 17.veljače,
obilježava se Hrvatski dan nepušenja, kojom se pušaće poziva da barem jedan dan u godini ne zapale cigaretu i tako pridonesu svijesti o štetnosti pušenja.

U Hrvatskoj puši svaka 3 osoba ili 1,2 milijuna ljudi, dok od posljedica pušenja oboli oko 20  000 a umre 13 000 ljudi.
Najteža posljedica pušenja je rak pluća koji je u Hrvatskoj ubojica broj jedan, posebice muške populacije; dok je kod žena na drugom mjestu smrtnosti.

Danas se puši više nego ikada, djeca počinju pušiti s 12, 13 godina, a tada je to dijelom zbog neinformiranosti, neuklopljenosti i potrebe da se bude cool kao stariji dečki i cure.

Najvažniji razlozi pušenja koji su utvrđeni među ispitanim učenicima  bili su:

1. velik broj prijatelja koji puše

2. činjenica da se pušači "osjećaju kao odrasli"

3. tolerantnost roditelja prema pušenju u kući

Kako odgojiti nepušača?

Roditeljima treba objasniti da će  odgoj za nepušenje bez njihova sudjelovanja imati vrlo ograničen domet. Oni bi trebali:

1. odgajati mlade za samostalno odlučivanje u prihvaćanju postupaka koji koriste njihovu zdravlje, odnosno odbijanju postupaka koji narušavaju zdravlje.

2. naučiti mlade da žive s ograničenjima tj. da nije potrebno imati sve  i da se ne mora sve doživjeti. Djeca koja nisu naučila živjeti s ograničenjima, htjet će kasnije sve imati i sve probati, pa tako i cigarete, ali i druga sredstva koja mogu prouzročiti ovisnost.

3. razviti osjećaj sigurnosti i povjerenja u roditelje, kako bi roditeljiima povjerili sve svoje doživljaje i poteškoće, kao i povjerenje roditelja u djecu.

4. poticati razvitak "hobija" i uključivanje djece u različite korisne aktivnosti.

5. razviti naviku da roditelji razgovaraju s djecom.

PUŠIT " IL" NE PUŠIT" - PITANJE JE SAD!

Nakon svih aspekata možemo zaključiti da sve ovisi o samome čovjeku, njegovom stavu, društvu, roditeljima ili odgajateljima.

Potrebno je prakticirati razgovor s djetetom, a ne govor djetetu. Mnogi roditelji nisu uspjeli svladati vještinu slušanja djeteta, smatraju da su oni  tu da govore, a dijete je ono koje treba slušati. Zbog takvih postupaka, vrlo primitivnih u principu, djeca nemaju dovoljno razvijen potreban osjećaj osobne vrijednosti i teže se mogu oduprijeti pritiscima koje ima nameće društvo.

Mislimo na budućnost, mislimo na mlade i odgajajmo nepušače!