Povodom Svjetskog dana Sunca koji se obilježava 3. svibnja svake godine, učenici naše škole su izradili više od 250 sunčevih satova te napravili izložbu na školskom igralištu.
U vremenima dok nije bilo mehaničkih i digitalnih satova ljudi su računali vrijeme prema prividnom dnevnom gibanju Sunca. Razlikuju se horizontalni, vertikalni, ekvatorijalni i polarni sunčevi satovi. Prvi sunčev sat su najvjerojatnije izradili Egipćani u 15. st. pr.Kr.
Učenici su izrađivali horizontalne sunčeve satove koji se sastoje od horizontalne podloge na kojoj je označeno dvanaest podjela od po 15° (toliko se stupnjeva Sunce u svom prividnom gibanju pomakne za jedan sat) a vrijeme je označeno od 6 do 18 sati. U sredini je načinjen sjenopokazivač pomoću čije sjene se očita vrijeme.
Sunčevi satovi su izrađeni od papira, starih CD-a, plastičnih kutija za CD, automobilske gume, knjiga, papirnatih tanjura, plastičnih i papirnatih čašica, starog školskog stolca i sl.
Sunčev sat se postavi u mjesni meridijan (pravac sjever - jug) tako da se strane svijeta provjere pomoću kompasa.
Izložbu je malo ometao vjetar koji je pomicao satove po igralištu pa su ih učenici stalno morali vraćati u mjesni meridijan.
Uz malo astronomskih znanja, vještina i kreativnosti može se izraditi zanimljiv i jedinstven sunčev sat.
Pohvala svim učenicima koji su sudjelovali u izradi i organizaciji izložbe.
Mentor: Višnja Tadić, prof.
Fotografije u nastavku...