Svjetski dan voda
Autor: Dijana Marić, 22. 3. 2010.

Koliko ste puta četkali  zube, a za to je vrijeme slavina bila otvorena? Ili ste htjeli pomoći mami pa ste isto tako prali posuđe?

Da, svi mi zaboravljamo da smo veliki sretnici jer imamo pitku vodu na raspolaganju kad god želimo!

A možda se pitate zašto je tako važno štedjeti i paziti na potrošnju vode?

Pa odgovor je vrlo jednostavan: voda nam je važna za život. Davne 1993. godine Opća skupština UN -a odlučila je da se 22. ožujka svake godine obilježi kao Svjetski dan voda i da se na taj  dan diljem svijeta skrene pozornost na probleme vezane za vodu. Zato ćemo i mi posvetiti nekoliko rečenica ovom važnom datumu.

Dok je nama sasvim normalno to da imamao dovoljno pitke vode i ponekad ne razmišljamo o tome kako je trošimo, u drugim zemljama je situacija obrnuta. Voda za piće kupuje se u bocama, a u nerazvijenim zemljama djeca nemaju mogućnost okupati se u čitoj rijeci ili moru kao što je naše Jadransko.

Svakoga dana prosječno kućanstvo potroši oko 50 litara vode za ispiranje WC  - a, a jedan od šest ljudi na Zemlji nema dnevnih 20 - 50 litara osigurane svježe vode, a svakodnevno od posljedica nedostatka vode umirre oko 3 800 djece. Prema procjenama, čak 1,1 milijardu ljudi nema pristup pitkoj vodi, a 2,4 milijarde živi bez osnovnih sanitarnih uvjeta.

Pitka voda nam je važna za život!!!

Zato bismo danas mogli malo razmisliti o tome na koje sve načine možemo razumnije trošiti vodu da bismo što dulje očuvali prirodne resurse.

Evo malo podsjetnika kako je pametnije koristiti:

• važno je zatvoriti slavinu dok sapunamo ruke, peremo posuđe ili četkamo zube
  • više se vodi troši kupanjem nego tuširanjem
  • ne bacajte nikakvo smeće u rijeke ili potoke
  • na bacajte ostatke hrane u WC
  • koristite tipke za veliku i malu nuždu u WC - u

Izvor: tportal.hr/klinci