Autor: Dijana Marić, 25. 3. 2010.

Zaštite privatnost djeteta na  Facebooku

Bilo bi najbolje kada vaše maloljetno dijete ne bi uopće bilo član Facebooka, jer sve se više roditelja tuži da su im djeca na toj social networking stranici izložena  nekoj vrsti vršnjačkog zlostavljanja ili pak predatorima koji vrebaju na Internetu.

Bez obzira jeste li član Facebooka i poznajete li tu web stranicu, možete učiniti mnogo u suradnji sa svojim djetetom.
Ipak, malo roditelja poznaje Facebook, pa je potrebno reći da taj servis ima niz mogućnosti zaštite privatnosti.

Ukoliko vam je dijete na Facebooku i to je činjenica koja se neće promijeniti, možete mu barem savjetovati kako zaštiti svoj profil, podatke i ostale informacije o sebi.

"Dobar savjet zlata vrijedi" - savjetujte dijete da pripazi što će pisati na Facebooku, kako će komentirati tuđe natpise i kako će se općenito izražavati. Neka dva puta razmisli koje će fotografije, linkove i video isječke stavljati uz svoj profil.

Neka tri puta razmisli prije no što otkrije gdje stanuje, koji broj telefona ili e - mail adresu ima, čak i kad misli da to otkriva nekome koga poznaje ili mu je frend.

Djeca moraju postati svjesna da ne znaju tko čita njihov profil i kakve sve posljedice mogu doživjeti.

Napravite liste prijatelja - specifično za djecu je da često na popisu prijatelja imaju osobe koje niti ne poznaju, a dozvolile  su im pristup svom profilu jer je cool imati što više prijatelja. No, samo nekoliko je onih pravih iz djetetove okoline. Prođite s djetetom popis na njegovom profilu i selektirajte prijatelje u tri grupe: prijatelji, poznanici i ostali.

Tko može vidjeti što je na mom profilu? - na početnoj stranici profila u gornjem desnom uglu potražite izbornik "Postavke" (Postavke privatnosti) i ovdje možete uz pomoć postavki kontrolirati tko će vidjeti informacije o vašem djetetu.

Tko smije znati adresu i broj telefona? - savjet je da u potpunosti uklonite broj telefona, adresu i sve druge osobne podatke. Ukoliko dijete to odbija, pregledavanje tih podataka omogućite samo prijateljima u koje vaše dijete ima povjerenja.

Tko me može pronaći na Facebooku? - jednostavnim upisivanjem ključnih riječi u tražilicu, svatko na svijeti može namjerno ili slučajno doći do profila vašeg djeteta. No i to možete kontrolirati na linku "Traži" u postavkama privatnosti.
Isto tako, ovdje možete odrediti koje podatke će neka osoba vidjeti nakon što je preko tražilice došla do profila djeteta.

Stopirajte razmjenu osobnih informacija preko aplikacija - prijatelji na Facebooku razmjenjuju i razne aplikacije poput kvizova, igrica, preporuka web stranica.... Ukoliko vaše dijete preporuči određenu aplikaciju ono šalje i dopuštenje da osoba koja je primila aplikaciju smije pregledavati i profil vašeg djeteta te osobne podatke.

Na linku "Aplikacije i web stranice" možete odrediti koji osobni podaci će se vidjeti kada vaše dijete razmjenjuje preporuke aplikacija.

Izvor: www.klinfo.hr