Stota obljetnica Međunarodne astronomske unije
Autor: Dijana Marić, 5. 3. 2019.

Povodom stote obljetnice osnivanja Međunarodne astronomske unije, astronomi naše škole su odradili prvu u nizu radionica pod naslovom:

„Oh Be A Fine Girl Kiss Me Right Now Sweetie“

Ovu mnemotehničku rečenicu osmislila je Annie Jump Cannon početkom 20.st. kada je otkrila da se zvijezde razlikuju po temperaturi i boji i ovisno o elementima od kojih su građene. Zvijezde O spektra su plave, B i A bijele,  G žute kao i naše Sunce površinske temperature oko 6 000°C  itd. Ova klasifikacija se i danas koristi. Međutim, zasluge se pripisuju samo nizozemskom astronomu Herzsprungu i američkom astronomu Russellu.

Zbog te nepravde i drugih zaslužnih žena u znanosti radionica je posvećena svim znanstvenicama koje su modernizirale znanost i unaprijedile znanstvena istraživanja bez naknade ili vrlo male naknade i bez priznanja. To su prije svega astronomkinje:

1. Caroline Lukretica Herschel
  2. Williamina Fleming
  3. Maria Michell
  4. Henrietta Swan Leavitt
  5. Cecilia Payne Gaposchkin
  6. Valentina Vladimirovna Tereškova i druge

Radionicu su odradili učenici 7. razreda.

Tema: Zvjezdani spektar

1. Učenici su koristili rabljene CD-e
  2. Kolaž papir, ljepilo, olovku
  3. Staklenu prizmu

Postupak:

Staklena prizma je postavljena na sunčano mjesto kako bi kroz nju prošla zraka svjetlosti i uočio se spektar boja.

Na rabljeni CD-e zalijepi se sedam boja Sunčeva spektra kako se vidi kada se bijela svjetlost propusti kroz staklenu prizmu.

Nakon toga se olovka provuče kroz otvor CD-a, CD-e se jako zavrti kako bi se izgubile boje, te dobila bijela svjetlost kakva dolazi do oka.

Drugi dio radionice odradili su astronomi 5. razreda. Oni su od plavog hamera izrezali likove žena, dodali im lica svake astronomkinje te plave haljine ukrasili zviježđima. Na svakom liku je ispisana zasluga u znanstvenim istraživanjima.

Likovi astronomkinja su izloženi na stepenicama u predvorju škole.

Poveznica video: https://youtu.be/bn37IabFmzQ

Hvala svim ženama koje su unaprijedile znanstvena istraživanja i nadahnule druge da se bave znanošću.

Voditeljica astronomske skupine: Višnja Tadić, prof.

Fotografije u nastavku...