Mobilni planetarij Odiseja
Autor: Dijana Marić, 7. 6. 2019.

Obilježavanje 100-te obljetnice osnivanja Međunarodne astronomske unije i 50-te obljetnice dolaska prvih ljudi na Mjesec, u našoj školi smo završili posjetom mobilnog planetarija 30. svibnja 2019. godine.
U planetariju je načinjena projekcija umjetnog neba, položaji zvijezda i planeta, njihovo prividno gibanje tako da ni kišno vrijeme niti svjetlosno zagađenje ne može ometati promatranje zvjezdanog neba.
Beskrajnu ljepotu svemira, zvijezda, planeta, satelita, naše Zemlje učenici su imali priliku vidjeti i doživjeti u planetariju.
Saznali su kakvih su boja zvijezde, koliko su daleko, koje tajne kriju planeti, te ima li na nebu medvjeda, labuda, žirafa, mitoloških bića i uporabnih predmeta. Prvi astronomi Starog vijeka su navedena bića postavili na nebo koristeći maštu i znanje. Ali što je jedno bez drugog?

Također su saznali da smo tehnologijom zavirili u svemirska prostranstva, mnogo prirodnih procesa objasnili, no ipak mnoge tajne još ne možemo razumijeti. Čak ni sve pojave na Zemlji nismo do kraja dokučili, ali to ne znači da nismo radoznali i da ne želimo otići dalje, vidjeti više i bolje razumijeti sve što nas okružuje.
I kako reče sir Arthur C. Clarke:

„Zemlja je kolijevka života, ali tko bi htio čitav život provesti u kolijevci.“

Voditeljica astronomske skupine: Višnja Tadić, prof.

Fotografije u nastavku...