OŠ Viktorovac istaknuta među sisačkim institucijama
Autor: Dijana Marić, 20. 12. 2023.

Dana 19. prosinca 2023. godine održan je  prijem za građane i institucije koje su se istaknule u 2023. godini u organizaciji gradonačelnice Grada Siska Kristine Ikić Baniček.

Ponosna sam što je među najzaslužnijim institucijama  Grada Siska  prepoznat odgojno-obrazovni te stručno-pedagoški rad OŠ Viktorovac u kategoriji odgojno-obrazovnih institucija.

Škola je tijekom 2022.  i 2023. godine obilježila sedamdesetu obljetnicu postojanja škole kao institucije, šezdesetu obljetnicu rada u novoj školskoj zgradi, tridesetu obljetnicu djelovanja škole pod nazivom OŠ Viktorovac te sto deset godina organiziranog školstva u području grada koji nazivamo Sisak Novi.

Od redovitih odgojno-obrazovnih aktivnosti u 2023. godini istaknut ću:

• 3. mjesto na Državnom natjecanju učenika u ekipnom plesu unutar Školskog sportskog društva
  • 2. nagradu Grada Siska za volonterske aktivnosti učenika i učitelja u obrazovanju
  • sudjelovanje učenika na Državnim natjecanju u košarci i Smotri učeničkih zadruga
  • visok plasman učenika na županijskim natjecanjima
  • izdavanje prve monografije

Grad Sisak je prepoznao važnost izdavanja prve monografije OŠ Viktorovac pod nazivom: "Od eksperimentalne do e-Škole" autorice Ive Dužić kao glavni pokrovitelj.

U monografiji je sustavno dokumentiran razvoj i unapređivanje školstva u školi, ali i u gradu Sisku proteklih sedamdeset godina. U tom razdoblju škola je u dva navrata izvodila nastavu po eksperimentalnom programu uvođenjem timskog rada u specijaliziranim učionicama, uvođenjem novih metoda učenja i poučavanja kao i suvremenih nastavnih sredstava i pomagala. U monografiji su navedene najvažniji uspjesi učenika i učitelja u različitim područjima kao i popisi svih učitelja te učenika završnih razrednih odjela od školske godine 1953./1954. zaključno sa školskom godinom 2022./2023.

U monografiji se može iščitati povijesni razvoj obrazovanja u školi i gradu Sisku, demografska slika gradskih četvrti Zibel, Viktorovac, Brzaj i Podjarak, graditeljski i tehnološki napredak društva koji je doveo do današnjeg digitalnog doba.

Monografija je vrijedan zapis odgojno-obrazovnog sustava kroz vrijeme, a svakako je pobudila emocije brojnih generacija Siščana koji su proveli nezaboravne đačke dane u našoj školi.

Grad Sisak je protekle tri godine uložio velika materijalna sredstva u sanaciju potresom stradale školske zgrade, u sanaciju i opremu školske sportske dvorane te rekonstrukciju i opremu školske kuhinje i blagovaonice, a podrškom izdavanja monografije i obnovu fonda školske knjižnice.

Uime OŠ Viktorovac čestitam građanima i institucijama Siska s kojima sam imala čast nazočiti prijemu, na njihovom stručnom i humanom djelovanju.

Hvala Gradu Sisku i gradonačelnici Ikić Baniček na uvrštavanju škole među najzaslužnije institucije u 2023. godini.

Posebno zahvaljujem svim učenicima, djelatnicima i roditeljima na trudu, suradnji i entuzijazmu.

Svima sretan Božić te još uspješnija 2024. godina.

Ravnateljica: Višnja Tadić, prof.