Dani hrvatskoga jezika
Autor: Dijana Marić, 22. 3. 2022.

Dane hrvatskoga jezika, koji se održavaju  od 11. do 17. ožujka, obilježili smo ove godine u natjecateljskom duhu. Svi razredi predmetne nastave sudjelovali su u online kvizu na kojem su pokazali svoje poznavanje pravopisa, povijesti i gramatike hrvatskoga jezika. Upravo online kvizom izabrani su najbolji petaši, šestaši, sedmaši i osmaši odnosno naši najbolji jezikoslovci, a to su bili redom:

5. razredi:
1. mjesto - Ariana Žeruk, 5.b
2. mjesto - Julia Gladulić, 5.b
3. mjesto - Maria Kyra Benčić, 5.c

6. razredi:
1. mjesto - Lukas Tušar, 6.a
2. mjesto - Kyra Sović, 6.a
3. mjesto - Nea Pastuhović, 6.a

7. razredi:
1. Elena Kovačić, 7.a
2. mjesto - Nandor Rajšli, 7.a
3. mjesto - Una Matić, 7.c

8. razredi:
1. mjesto - Loreta Ivanić, 8.b
2. mjesto - Nika Baniček, 8.a
3. mjesto - Hana Jakić, 8.c

No, samo su najbolji jezikoslovci svakoga razreda postali predvodnici svoje generacije te su se ekipno borili za mjesto najboljih pravopisaca škole u kvizu uživo koji se održao 17. ožujka u obje smjene, a na kojem su sučeljeni učenici pokazali svoje poznavanje pravopisnih pravila.

Sportski duh pokazali su i natjecatelji i navijači, a nagrade i titulu najboljih pravopisaca odnijeli su na kraju u prijepodnevnoj smjeni - 7. razredi (Nandor Rajšli, Dora Gorupić, Una Matić), a u poslijepodnevnoj - 6. razredi (Lukas Tušar, Matilda Bjelica, Maja Batinjan). Drugoplasirane ekipe - 5. razred (Lora Brkašić, Ariana Žeruk, Maria Kyra Benčić) i 8. razred (Ema Javornik, Loreta Ivanić, Hana Jakić) dočekale su diplome i male, ali slatke utješne nagrade.

U prijepodnevnoj smjeni kvizu je prethodila prezentacija učenica 7. razreda Zare Arabadžić i Une Matić o Danima hrvatskoga jezika, dok je u poslijepodnevnoj smjeni učenike dočekalo predavanje učenika 8. razreda Andreja Miletića, Hane Jakić i Lucije Gori o najčešćim pravopisnim pogreškama u javnim natpisima.

Kao podsjetnik na manifestaciju ostale su nam pravopisne stepenice - projekt učenika 8. razreda i učiteljice hrvatskoga jezika Danijele Đukić.

Danijela Đukić, prof.

Fotografije u nastavku...