preskoči na sadržaj

Osnovna škola Viktorovac Sisak

Login
 

Sandučić povjerenja

Vaš Viktor

 

Monografija

 

 

Digitalni školski list

Učenička zadruga

Zvono

Jelovnici

                   

 

Dabar

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
Eratostenov eksperiment
Autor: Dijana Marić, 23. 3. 2022.

Naši učenici pod vodstvom prof. Dijane Skrbin Kovačić uključili su se u međunarodni projekt Eratostenov eksperiment. Projekt je to u kojem ove godine sudjeluje 105 država svijeta i 5877 škola. U ovom projektu povezuju se geografija, povijest, informatika i matematika te se pokušava izmjeriti opseg Zemlje uz pomoć štapa, sunčeve sjene i znanja matematike.

Na isti je način opseg Zemlje prije gotovo 24 stoljeća izračunao i Eratosten, grčki matematičar, fizičar, astronom, geograf i putopisac.

Pitate se kako – odgovor potražite u nastavku…

Eksperiment smo proveli 21. 3. 2022. u podne. Kako bismo uspješno odradili zadatak trebali smo pronaći partnersku školu koja se nalazi na približno istom meridijanu – ove godine škola partner bila nam je Osnovna škola Župa Dubrovačka, Mlini.
S ovom školom smo razmijenili podatke o duljini sjene (99 cm) i kutu upada Sunčevih zraka (44,71°). Usporedbom dobivenih rezultata škola, izračunali smo opseg Zemlje u iznosu od 46 040 km. Rezultat i nije možda precizan, no podatke smo trebali usporediti i sa zamišljenom školom na ekvatoru. Uz pomoć Google Maps aplikacije smo odredili udaljenost naše škole od ekvatora – udaljenost iznosi 5056,67 km. Usporedbom ovih rezultata dobili smo rezultat od 40 715 km.

Hvala učenicima osmih razreda na sudjelovanju te školi-partneru.

Dijana Skrbin Kovačić, prof.


Eratosten (200 god. prije Krista) je znao za bunar u Sijeni (današnji Asuan) gdje su na ljetni solsticij, točno u podne, zrake Sunca sijale direktno u duboku jamu. Zrake su u tom trenutku osvjetljavale jedino vodu, a ne i zidove bunara kao inače, pa je Eratosten zaključio da sunčeve zrake moraju biti okomito iznad tla. Kada je u isto vrijeme u Aleksandriji Eratosten postavio štap okomito s tlom, primijetio je kako štap baca sjenu na tlo, što znači da u istome trenutku na ovome mjestu sunčeve zrake nisu okomite na tlo.

Imajući na umu zakrivljenost Zemlje, Eratosten je zaključio da može izračunati njezin opseg. U Aleksandriji, Sunce je udaljeno od zenita 7,2° što je Eratosten odredio mjereći duljinu sjene okomitoga štapa. Potom je 360° podijelio s tom veličinom i dobio broj 50, te je zaključio da je taj isječak 50. dio Zemljina punoga kruga.

Tada je poslao ljude da izmjere udaljenost između Aleksandrije i Sijene, koju će pomnožiti sa 50 i tako dobiti opseg Zemlje. Udaljenost između Sijene i Aleksandrije iznosila je 5 000 stadiuma (tadašnjih jedinica za mjeru, okvirno, 1 stadium = 157,5 m). Vrlo jednostavno, 5000 x 50 = 250 000 stadiuma, ili oko 40 000 km i Eratosten je dobio opseg Zemlje.

Razlika visine Sunca u stupnjevima u ta dva mjesta (ondašnjoj Sieni i Aleksandriji) odgovara kutu između polumjera Zemlje spojenih kružnim lukom koji ih povezuje. Taj kut je pedeseti dio punoga kuta, pa je i luk pedeseti dio kružnice, odnosno traženog opsega Zemlje.

Slika 1. U Aleksandriji, Sunce je udaljeno od zenita 7.2° (ili kut sjene okomitog štapa)

Slika 2. https://medium.com/roaming-physicist/looking-down-a-well-in-egypt-to-measure-the-size-of-the-earth-5e12f2df0b2

Slika 3. Kut između štapa i hipotenuze pravokutnog trokuta

 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju