Prijem učenika kod Predsjednika Sabora
Autor: Dijana Marić, 2. 6. 2022.

Ove školske 2021./2022. godine naša škola sudjelovala je u online-kviz natjecanju „Koliko poznaješ Hrvatski sabor“ za osnovne škole na kojemu je osvojila 3. mjesto. Natjecanje je to koje već osmu godinu zaredom organizira Hrvatski sabor. Na natjecanju, škola sudjeluje s tročlanim timom učenika osmih razreda. Svaki član tima ima i svog zamjenika. Našu školu predstavljali su Urša Kobal, Petar Bjelica i Andrej Miletić, zamjene su bile Lara Dronjak, Ian Grdić Radovčić i Antun Zaborac, a mentorica im je bila Dijana Skrbin Kovačić, prof.

Online kviz je koncipiran u skladu s odgojno-obrazovnim ishodima kurikuluma za nastavni predmet Povijesti za 6., 7. i 8. razred osnovne škole.

Kviz-pitanja provjeravaju koliko učenici osnovnih škola poznaju Hrvatski sabor i njegovu ulogu u hrvatskoj povijesti, što znaju o znamenitim pojedincima koji su dali poseban doprinos u njegovu radu te  što znaju o tome kako danas Hrvatski sabor  utječe na živote građana Republike Hrvatske: što znaju o ustroju Sabora, njegovim ustavnim nadležnostima i načinu njegova rada danas, kao i o  pravima i odgovornostima saborskih zastupnika.

Informatičku podršku online kviz natjecanju osiguravao je CARNet.

Svaki učenik u tročlanom timu istodobno je rješavao kviz u elektroničkom obliku, a rezultat tima bio je  zbroj osvojenih bodova svakog člana tima.

Kviz se sastojao od 30 pitanja: 15 je pitanja o djelovanju Hrvatskoga sabora do 20. st. i u 20. st. do 1990. g., a drugih je 15 pitanja o djelovanju Hrvatskoga sabora od konstituiranja 1. višestranačkog Sabora 30. svibnja 1990. g. do danas.

Učenici naše škole osvojili su 3. mjesto s ukupno 85 od 90 bodova te su bili, zajedno sa svojom mentoricom, pozvani na  svečani prijem kod Predsjednika Sabora gospodina Gordana Jandrokovića 26. 5. 2022. godine. Svečani prijam bio je organiziran za sve učenike koji su osvojili 1., 2. ili 3. mjesto na kvizu za osnovne i srednje škole te za učenike koji su vodili simuliranu sjednicu. Svi nagrađeni učenici dobili su od Predsjednika pohvalnice, a mentori zahvalnice za škole i za njih pojedinačno.

Nakon svečanog prijema učenici su posjetili Sabornicu te su kratko nazočili samoj sjednici Sabora.

U nastavku je poveznica za članak o ovome događaju koji je objavljen na stranicama Sabora.

Fotografije u prilogu!

Dijana Skrbin Kovačić, prof.