Učenici 4.c posjetili Državni arhiv
Autor: Dijana Marić, 16. 6. 2022.

Učenici 4.c razreda posjetili su Državni arhiv u Sisku. U arhivsko gradivo spadaju zapisi i dokumenti vezani za određene događaje i smatra se vjerodostojnom, izvornom slikom vremena i događaja o kojima svjedoči, pa zaslužuje i čuvanje na korist sadašnjoj zajednici i budućim generacijama.
Učenici su saznali kako se dolazi do arhivske građe i kako se arhivira pod posebnim uvjetima kao što su određena temperatura i vlažnost u prostoriji. Vidjeli smo matične knjige, razredne dnevnike i divili se nekadašnjem slovopisu s perom i tintom…

Pogledali smo i film "Sisak, grad na 3 rijeke" u crno-bijeloj snimci i vidjeli kako je Sisak bio značajno i veliko industrijsko središte u prošlosti.
Razgledali smo i izložbu "Više od zabave" na kojoj su prikazani sisački rock bendovi od koji danas djeluje još samo jedan – Zvijezde.
Zahvaljujemo arhivistici gđi Snježani Žegor na pozivu te zanimljivom i iscrpnom izlaganju.

Anita Svilokos, učiteljica