Zašto peremo zube?
Autor: Dijana Marić, 27. 9. 2010.

Kada ste prije spavanja jako pospani, sigurno vam se dogodilo da vam se ne da prati zube već biste se najradije odmah zavalili u krevet i zaspali.
No odmah biste čuli mamu ili tatu kako vas opominju da obavezno operete zube.
Jeste li se ikada zapitali zašto je uopće važno prati zube?

Zubi imaju tvrdu površinu, pa se čini da im ništa ne može naštetiti. No nju napadaju i izjedaju male zločestoće – bakterije. Pitate se kako nastaju ti maleni organizmi na vašim zubima? Odgovor je od hrane. Naime, bakterije žive od hrane koja ostaje na zubima nakon jela. Da spriječimo njihovo kvarenje, vrlo je važno redovito ih prati.

Nakon svakog obroka na našim zubima ostaju naslage hrane. Ako se zubi ne peru redovito, naslage hrane se pretvaraju u tvrdu tvar – zubni kamenac. U njemu malene zločestoće bakterije uživaju, žive i napadaju zubnu caklinu. Ako se ne posjeti zubara na vrijeme, zub nas može početi jako boljeti.

Da spriječimo bakterije u 'tulumarenju' na našim zubićima, potrebno ih je redovito prati i odlaziti na preglede kod zubara.

Učenici 1. a razrednog odjela sa svojom učiteljicom Radojkom Kozina obilježili su Dan zdravih zuba.

"Razgovarali smo o zubima, zubnom kamencu, kaladontu, četkicama i zubaru."

Za zdrave zube i prekrasan osmijeh, pridržavajte se
malih pravila pranja zubi:

- zube je potrebno prati svaki dan nekoliko puta
- preporučljivo je zube prati svaki put nakon obroka, no to ponekad nije moguće ako smo vani, stoga se trudite zube obavezno oprati svako jutro i svaku večer
- redovito mijenjate četkicu za zube
- zube treba prati u krug; kružnim pokretima masirati zubno meso i prati zube; ni prečvrsto, niti previše nježno; treba dobro oprati sve plohe zuba.
- da bi zube bili dobro oprani, treba četkati oko minutu-dvije
- nakon što operete zube navečer, nemojte više jesti; ako ste ipak nešto grickali, ponovite pranje zubi
- za zdrave zube preporučljivo je koristiti i zubni konac

Pripremila: učiteljica mentorica Radojka Kozina