Čitanje na glas
Autor: Dijana Marić, 28. 9. 2010.

Tko čita, razvija svoj vlastiti, samostalni stav. Čitanje čini čovjeka kritičnim i samokritičnim.

Prednatjecanje

Mnogo ljudi čitanje smatra jednostavnom, pasivnom aktivnošću koja uključuje linearno čitanje riječi i postepeno usvajanje njihovog značenja.

Baš suprotno, čitanje je vrlo složen proces koji od čitatelja zahtijeva visoki stupanj aktivnog sudjelovanja te uključuje mnoge kompleksne vještine.
Uz pisanje i računanje predstavlja osnovu procesa školskog učenja. Prije pojave televizije i računala čitanje je smatrano najpopularnijom aktivnosti u kojoj su ljudi uživali u svoje slobodno vrijeme.

Istraživanja su pokazala da djeca i adolescenti koja uživaju u čitanju imaju razvijenije kreativne sposobnosti te postižu bolje rezultate u školi i tijekom studiranja.

Općenito se smatra da čitanje značajno doprinosi intelektualnom i mentalnom razvoju djece te da utječe na razvoj sposobnosti koncentracije.
Od predškolske dobi pa do trećeg razreda, dječja vještina čitanja skokovito raste. U procesu učenja čitanja, počevši od rane dobi, najvažniju ulogu igraju djetetovi roditelji.
Dijete koje tek počinje učiti čitati dobiva mnogo više informacija o knjizi kroz njeno slušanje nego kroz proces samostalnog čitanja. Djetetov vokabular i vještina čitanja se brže i kvalitetnije razvija kroz proces slušanja čitanja, razumijevanja i raspravljanja o značenju pojedinih riječi.
Osim samog procesa učenja čitanja, čitanje na glas potiče osjećaj bliskosti između djeteta i roditelja.

Čitanje na glas - prednatjecanje za učenike 7. i 8. razreda

održat će se:  7. razredi    3.11.2010.

8. razredi   20. 10. 2010.

u knjižnici Caprag.

Svi zainteresirani učenici neka se jave u školsku knjižnicu kod gospođe Kramarić.