Tjedan djeteta
Autor: Dijana Marić, 2. 10. 2013.

Dječji tjedan
obilježava se prvi tjedan u mjesecu listopadu.

Ove godine je to od 1. do 5. listopada
(kada je ujedno i Međunarodni dan djeteta).

“Prava” su nešto što svako dijete treba imati ili moći učiniti. Ta su prava navedena u Konvenciji UN-a o pravima djeteta. Skoro svaka zemlja pristala je na njih. Sva su prava međusobno povezana i sva su jednako važna.
Ponekad kada razmišljamo o pravima moramo razmisliti što je najbolje za djecu u nekoj situaciji, i što je presudno za život i zaštitu od patnje. Kako rasteš, imaš više odgovornosti u određivanju vlastitih izbora i provođenju svojih prava.

Konvencija o pravima djeteta

Sadrži 54 članka i 2 opcijska protokola:
-  Navodi osnovna ljudska prava: da djeca svugdje imaju pravo na opstanak, na zaštitu od štetnih utjecaja, zlostavljanja i izrabljivanja, te za sudjelovanje u potpunosti u obitelji, kulturnom i društvenom životu.

4 ključna načela su: - ne-diskriminacija
                                  -odanost najboljim  interesima djeteta
                                  - pravo na život, opstanak i razvoj
                                 -  poštivanje mišljenja djeteta

Međunarodni je dan djeteta  je ujedno i  rođendan UN-ove Konvencije o pravima djeteta.

Međunarodni dan djece proglasila je Opća skupština UN-a 1954. godine, te je preporučila svim državama članicama da utvrde Međunarodni dan djece, ali da države same odrede dan i način koji je pojedinoj državi prikladan za obilježavane.

U Hrvatskoj se taj dan veže uz Dječji tjedan, a prvi dan u tom tjednu posebno osmišljenim sadržajem obilježava se Međunarodni/Svjetski dan djece.

Kako bi se izbjegle dvojbe oko obilježavanja ovoga dana u Republici Hrvatskoj, Vijeće za djecu donijelo je zaključak kojim se predlaže obilježavanje Međunarodnog dana djece prvoga dana  u prvom punom tjednu mjeseca listopada (4. listopada 2013. godine).

Priloženi dokumenti:
Konvencija o pravima djeteta.pdf (643.17 KB)