Znanstvenica u našoj školi
Autor: Dijana Marić, 8. 2. 2023.

U povodu Svjetskog dana djevojaka i žena u znanosti koji se obilježava 11. veljače, OŠ Viktorovac je ugostila prof. dr. sc. Vernesu Smolčić. Profesorica Smolčić je redovita profesorica na Zavodu za eksperimentalnu fiziku na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu. Osim toga, vrsna je popularizatorica znanosti, prije svega astronomije. Vernesa Smolčić se posvetila i učenicima razredne nastave te je s autoricom Miljenkom Kuhar napisala slikovnicu Astrokuharica koja objašnjava znanstvena istraživanja na razumljiv način. Predstavila je i slikovnicu Psi u svemiru Jasne Žmak.
Znanstvenica je na jednostavan i pristupačan način približila znanstvene spoznaje o svemiru učenicima 3. razreda koji pohađaju izvannastavnu skupinu: „Mali znanstvenici“ te odgovorila na niz teških pitanja o Mjesecu, ostalim nebeskim tijelima, svemirskim istraživanjima te letovima u svemir.
Nije bilo dovoljno vremena koliko je bilo pitanja naših malih znanstvenika. Drugi dio posjeta je bio posvećen 7. i 8. razredima, vezano za galaksije, što je i uža specijalnost znanstvenice Smolčić. Najviše je bilo pitanja o tzv. crnim rupama i crvotočinama.
Za sva neodgovorena pitanja znanstvenica je uputila učenike na edukativnu stranicu Astroučionica za najmlađe te će u najbržem roku odgovoriti na njih.
Nadamo se da je nadahnula naše male znanstvenike te da će u budućnosti netko od njih biti znanstvenik.

Ravnateljica Višnja Tadić