Dani hrvatskoga jezika
Autor: Dijana Marić, 14. 3. 2023.

Dani hrvatskoga jezika obilježavaju se svake godine od 13. ožujka do 17. ožujka još od 1997. godine. To je manifestacija kojom se želi istaknuti važnost očuvanja materinskoga jezika, svih njegovih narječja i dijalekata te upoznati javnost s bogatom hrvatskom jezičnom baštinom i sjajnom jezičnom poviješću, a naša škola dočekala ih je i ove godine različitim aktivnostima.

Tijekom prethodnog tjedna učenici su očitavali QR kodove na školskim hodnicima te se upoznavali sa zanimljivostima iz hrvatske jezične prošlosti, a na satovima Hrvatskoga jezika online kvizom (Quizizz) provjerili su poznavanje pravopisnih i jezičnih pravila te je svaki razred dobio svog najboljeg pravopisca.

5.a - Lora Roksandić
5.b - Adrian Matijević
5.c - Fran Javornik
6.a - Eni Pavlović
6.b - Julia Gladulić
6.c - Lena Duvandžija
7.a - Lukas Tušar
7.b - Jakov Carek
7.c - Tena Pišonić
8.a - Mia Haler
8.b - Toma Dumbović
8.c - Anea Šlibar

Pravopisci su postali ekipa koja je sudjelovala u kvizu uživo održanom 10. ožujka pred publikom u kojem su pokazali svoje poznavanje hrvatske jezične baštine i utvrdili pravopisno i jezično gradivo.

U jutarnjoj smjeni titulu najboljih jezikoslovaca odnijeli su učenici 8. razreda (Mia Haler, Nandor Rajšli - zamjena za Tomu Dumbovića, Anea Šlibar), a drugo mjesto zauzela je ekipa 6. razreda (Lora Brkašić - zamjena za Eni Pavlović, Julia Gladulić, Lena Duvandžija).

U popodnevnoj smjeni sedmaši su nastavili prošlogodišnji pobjednički niz te i ove godine odnijeli titulu najboljih (Lukas Tušar, Jakov Carek, Tena Pišonić), a petaši (Lora Roksandić, Adrian Matijević, Fran Javornik) zauzeli drugo mjesto.

Sve sudionike dočekale su diplome i male, ali slatke nagrade.

Pozivamo vas da do 17. ožujka pogledate QR kodove i izložbene panoe nastale povodom Dana hrvatskoga jezika.

Fotografije u prilogu!

Danijela Đukić, prof.