Sisak bez ambrozije
Autor: Dijana Marić, 26. 10. 2010.

Ekolozi naše škole
pod vodstvom
mentorice Ivanke Benović
uključili su se u akciju
Znanjem i akcijom
protiv ambrozije u
Gradu Sisku

Akcija je podijeljena u nekoliko faza

1. ISTRAŽILI SMO
: rasprostranjenost, osobine, suzbijanje te preporuke za djelovanje kako bismo se zaštitili od amborzije.

2. URADILI SMO: odredili mjesta na području Viktorovca i ostalih lokacija gdje žive učenici OŠ Viktorovac.

Jeste li znali...

Ambrozija (Ambrosia artemisiifolia)

Rasprostranjenost: sunčana neobrađeana zemljišta, rubovi parcela, šuma i poljskih putova, uz javne prometnice, vodotoke i kanale, na zapuštenim dvorištima i vrtovima.

Osobine: jednogodišnja biljka 1 - 1,5 m visine, raste sredinom travnja, cvate od početka kolovoza do početka prvih mrazeva. Jedna biljka proizvede i do 8 milijardi zrnaca peluda. Pelud ambrozije se širi oko 1 km u okrug biljke, a vjetar ga raznosi i na stotine kilometara.

Alergije:

Pelud ambrozije je najjači alergen. 10% stanovništva je na njega alergično, a u posljednjih 10 godina peludi u zraku je 5 puta više.

Znakovi alergije: kihanje, svrbež nosa, vodeni iscjedak iz nosa, pečenje u očima, otežano disanje, otekline kapaka.

Preporuke:

Izbjegavati izlaziti iz kuće ujutro od 5 - 10 sati te za vrijeme suhih i vjetrovitih dana kada je koncentracija peluda velika.

Obavljati poslove izvan kuće neposredno nakon kiše, kasno poslije podne i predvečer.

Držite zatvorene prozore, perite kosu prije spavanja i često ruke, ne sušite odjeću izvan kuće, koristite klima uređaj koji smanjuje količinu peluda za 90%.

Izbjegavajte pušenje, sprejeve protiv insekata i slične iritanse.

PREDLAŽEMO: Akciju čupanju ambrozije početkom travnja, kada ambrozija niče. Akciju obaviti s djelatnicima Komunalca Sisak prema detekciji koje smo učinili u rujnu.

Ekolozi