Animacije u digitalnom svijetu
Autor: Dijana Marić, 14. 6. 2023.

U utorak, 6. lipnja 2023. u našoj školi održana je radionica Uvod u digitalnu animaciju - Ruksak pun kulture. Na radionici je sudjelovalo dvadeset učenika od 6. do 8. razreda. Voditelji radionica su Dina Karadžić (akademska umjetnica i voditeljica programa digitalne animacije) i Vedran Gligo (područje slobodne kulture, glitch stvaralaštva, suradničke online umjetnosti i nezavisne kulturne produkcije).

Učenici su na radionici upoznali strukturu i multimedijsku plastičnost najčešće korištenih digitalnih video formata te su izmjenama u njihovu kodu direktno mijenjali vizualnu manifestaciju video materijala čime su stvorili neočekivane kolorističke kompozicije u stilu impresionističke ali i apstraktne vizualne umjetnosti.
Uz praktičnu primjenu otvorenih alata KDenvile i X&D, učenici su se upoznali s terminologijom digitalnog sadržaja, te dobili uvid u korištenje naprednih metoda kao što su transkodiranje, enkodiranje, kompresija, skriptiranje i sl.

Ovom radionicom učenici su također upoznali povezanost likovnog umjetničkog izražavanja s informatičkim sustavima i alatima.

Radove učenika možete pogledati na poveznici: Animacije

Zahvaljujemo voditeljima i učenicima koji su sudjelovali na radionici.

Dijana Marić, učiteljica inf.