SLAVIMO POKRET! HRVATSKI OLIMPIJSKI DAN U OŠ VIKTOROVAC
Autor: Dijana Marić, 8. 9. 2023.

Svake se godine, na dan utemeljenja Hrvatskog olimpijskog odbora 10. rujna, organizira Hrvatski olimpijski dan kojim se promiče olimpijski pokret, a građane potiče na bavljenje sportskim aktivnostima. Ujedno se promiču olimpijska načela izvrsnosti u svakom području, razumijevanje, mir i solidarnost među ljudima kao sastavnice olimpijskog djelovanja.

Programom se jednako potiču pojedinci i skupine, sportske zajednice i udruge, škole i učilišta, vrtići, jedinice lokalne i područne samouprave, društva sportske rekreacije i drugi.
Simbol proslave olimpizma ove tradicionalne manifestacije je bijela majica kao „zastava prijateljstva“.
Na inicijativu učiteljice Tjelesne i zdravstvene kulture, Vedrane Šimić, prof., a uz angažman svih djelatnika škole, učenici su tijekom cijelog nastavnog dana slavili pokret!
Dio učenika iskoristio je dan za šetnju, na kupalište Zibel i u Šumicu te su prekoračili dnevni minimum koraka potrebnih za zdravlje i izbrojili ih čak 13.000!
Na igralištu škole organizirana su sportska druženja i natjecanja uz nogomet, odbojku, košarku, badminton, zračni hokej, Zumbu, štafetne igre, šah, društvene igre, stolni tenis.
Svatko je pronašao svoj sportski kutak!

U duhu olimpizma, sudjelovanje je bilo važnije od natjecanja, a sutkinje uz nogometni teren, Kiara, Nika i Zara, rekle su kako su sudci dobri, a igrači pravedni, čime je postignut cilj ovog sportskog druženja.

Učenici su dan opisivali kao „Odličan, super i cool“. Svidjelo im se druženje s prijateljima u prirodi umjesto učenja u učionicama. Za mišljenje o ovakvom načinu provođenja vremena u školi pitali smo učiteljicu matematike, Jasminu Karanović, prof. koja je izjavila kako smatra da je vrlo korisno za djecu što se promovira tjelesna aktivnost, a učiteljica Hrvatskog jezika, Blaženka Krstičević, prof. dodala je kako je poruka ovog dana da je pokret bitan u svakodnevici te pohvalila druženje i stjecanje novih vještina.
Upravo je te poruke organizacijom obilježavanja Hrvatskog olimpijskog dana željela poslati i Vedrana Šimić koja je po završetku izuzetno zadovoljna provedbom te reakcijama učenika i kolega.
I ne zaboravite se kretati! Svaki dan!

Iva Dužić, knjižničarka