"I u mom gradu Vukovar svijetli"
Autor: Dijana Marić, 18. 11. 2010.

U spomen na vukovarsku tragediju u Domovinskom ratu, odlukom Hrvatskoga sabora 18. studenoga obilježava se kao Dan sjećanja na žrtvu Vukovara 1991. godine. Toga dana  prisjećamo  se žrtava Vukovara za slobodnu i neovisnu Hrvatsku.

Dan sjećanja  na žrtvu Vukovara 18. studenog obilježava se ove godine pod geslom   " Vukovar pobjednik jer je žrtva".

Dan je to kada se svake godine ujedini cijela Hrvatska, dan je to kada su učenici naše škole zapalili svijeće i uz tihu molitvu, minutu šutnje odali počast svim poginulim hrvatskim braniteljima i građanima grada Vukovara.

″Tko će čuvati moj grad, moje prijatelje, tko će Vukovar iznjeti iz mraka? Nema leđa jačih od mojih i vaših, i zato, ako vam nije teško, ako je u vama ostalo još mladenačkog šaputanja, pridružite se. Netko je dirao moje parkove, klupe na kojima su još urezana Vaša imena, sjenu u kojoj ste istodobno i dali, i primili prvi poljubac – netko je jednostavno sve ukrao jer, kako objasniti da ni sjene nema?

Nema izloga u kojem ste se divili vlastitim radostima , nema kina u kojem ste gledali najtužnji film, vaša je prošlost jednostavno razorena i sada nemate ništa. Morate iznova graditi. Prvu svoju prošlost, tražiti svoje korijene, zatim, svoju sadašnjost, a onda ako Vam ostane snage, uložite je u budućnost. I nemojte biti sami u budućnosti. A grad, za nj ne brinite, on je sve vrijeme bio u Vama. Samo skriven. Da ga krvnik ne nađe.

Grad – to ste Vi.″

16.11.1991.Siniša Glavašević

Dan sjećanja na Vukovar povijesna skupina obilježila je uređenjem panoa u školskom holu na kojem su prikazana zbivanja iz ratnog vremena te učenički radovi.