Obitelj je bit
Autor: Dijana Marić, 6. 12. 2010.

Obitelj zrcali bit osobnosti i zajedništva.
U njoj dobivamo ljubav, u njoj se radujemo i u njoj rastemo. Obitelj nas čuva i usmjerava. U obitelji smijemo biti kakvi jesmo, jedinstveni, kakvima nas je Bog zamislio i stvorio.
U obitelji čovjek može sve: smijati se, plakati, dizati se, padati, praštati, naći ljubav, sigurnost i povjerenje
.

„Za 1000 radosti“ tradicionalna je nacionalna akcija koju Hrvatski Caritas pokreće u predbožićno vrijeme, a ove godine već osmi puta zaredom. U središtu pozornosti akcije „Za 1000 radosti“ od njena samog početka, a pokrenuli smo je 2003. godine, jesu obitelji u potrebi, i to najpotrebnije među potrebnima.

Mnoge se obitelji u Hrvatskoj danas ne mogu nositi s teškoćama, neimaštinom, bolešću. Često nemaju ni snage, ni volje, ni mogućnosti ni odvažnosti da same krenu iznova, da same promijene svoj životni put. Vjerujemo kako mnogi građani, zajedno s nama, dijele zauzetost za zdravlje hrvatskog društva u cjelini, za sve njegove građane i obitelji, osobito u vremenu krize. Ipak i usprkos krizi vjerujemo - što su vremena teža, zajedništvo i solidarnost s najslabijima u društvu moraju biti snažniji!

Poput Isusa, koji se rađa u obitelj Marije i Josipa, u svojim obiteljima nalazimo toplinu, sigurnost i prihvaćanje, koji nam omogućuju da se odvažnije nosimo sa zahtjevnim izazovima vremena.

Odredbom hrvatskih biskupa, godina pred nama Godina je obitelji. Njeno središte i vrhunac doživjet ćemo 4. i 5. lipnja 2011. godine dolaskom pape Benedikta XVI. Za to veliko slavlje najbolje ćemo se pripremiti okupljajući se u obitelji, njegujući obiteljsko zajedništvo, zajedničkim slavljenjem Euharistije, konkretnim djelima milosrđa i skrbi za bližnje u potrebi.

Iskustvo proteklih sedam godina provođenja akcije „Za 1000 radosti“ naučilo nas je da je često potrebno samo malo da bi se pokrenuo lanac dobra i čudesnih promjena. A obitelji koje se možda već godinama nose s nerješivim problemima ili su pritisnute krizom, iskusivši dobrotu drugih, postaju spremnije nositi se sa svojim problemima i mijenjati svoj životni put.

Želimo, uz Vašu pomoć, i ovogodišnjom akcijom pokretati takve promjene u društvu u kojem živimo i djelujemo kako bismo zajedno, poput velike obitelji, djelatnom ljubavlju okružili potrebne među nama.

Ove smo godine za djecu i mlade proizveli prigodne magnete, koji tematiziraju neko od bitnih obilježja obitelji: obitelj je bit, u obitelji dobivaš ljubav, u obitelji se raduješ, u obitelji rasteš, obitelj te čuva, obitelj te usmjerava, u obitelji si tko jesi!

Vjerujemo da će magneti, kao i do sada, biti dobar poticaj da – uz kreativnost i zauzetost nastavnika – skrenu pozornost učenika kako bi mogli graditi skladne odnose sa svojim najbližima.

Zahvaljujemo svima Vama koji ustrajno i konkretno pomažete našim sugrađanima u potrebi, razvijajući ljubav, solidarnost i nesebičnost - Božićne i humane vrijednosti, kojima zajednički težimo.

Želimo Vam mir i radost blagoslovljena Božića!
                                                                 Vaš Hrvatski Caritas