Ljubo Babić - Antologija
Autor: Dijana Marić, 3. 3. 2011.

" Njegovi su stavovi,
utjecali na obilježja nacionalne umjetnosti toga vremena..."

Ljubo Babić (Jastrebarsko 1890 – Zagreb 1974), slikar, scenograf i kostimograf, grafičar, likovni pedagog i kritičar, povjesničar umjetnosti, muzealac, književnik, urednik bio je u razdoblju između dva rata jedna od središnjih osobnosti hrvatske likovne scene.

Njegovi su stavovi, zahvaljujući širokom spektru djelovanja i velikoj osobnoj ambiciji, često presudno utjecali na obilježja nacionalne umjetnosti toga vremena.

Razvijenom sviješću o potrebi uključivanja hrvatske umjetnosti u suvremeni europski kontekst i stvaranja specifičnog likovnog izraza kojim bi hrvatska umjetnost dala prinos europskoj umjetnosti, te svojim djelovanjem, Babić je dao nezaobilazan pečat hrvatskom umjetničkom životu prve polovice 20. stoljeća.

Bio je prvi kustos Moderne galerije u Zagrebu (1919) i autor njezina inauguralnog postava. Niz godina bio je i direktor stoljeća.

Složenost opusa predstavljanja Babićeva stvaralaštva razlog su što je od posljednje velike retrospektive prošlo više od trideset godina.

MG projektom čija je priprema započela tijekom 2009. nastoji podsjetiti na dimenzije njegova udjela u razvitku hrvatske kulture i umjetnosti.

Kako svako pojedino od područja Babićeve djelatnosti nesumnjivo zaslužuje zasebnu monografsku obradu izložba je  prikazala: slikarstvo, grafiku, crteže, scenografiju te pedagošku i publicističku djelatnost te teorijske rasprave.

Izložbi koja je postavljena u Modrenoj galeriji u Zagrebu prisustvovali su također učenici naše škole. Nakon izložbe učenici su imali slobodno vrijeme za razgledavanje užeg centra Zagreba te nezaobilazno druženje u MC Donaldsu!

Paula Pufek, 6.b