Zagorjem kroz prošlost
Autor: Dijana Marić, 23. 3. 2011.

Terenska nastava učenika od 5. - 8. razreda počela je u Gornjoj Stubici, a završila u Krapini. Učenici su upoznali nastanak planete Zemlje, prve organizme, pratili slijed razvoja života od prvih hominida  do krapinskog neandertalca.

Polazak je bio ispred škole u jutarnjim satima. Vožnja preko Zagreba prema Gornjoj Stubici - obilazak dvorca i Muzeja seljačkih buna u pratnji kustosa.

Nastavak putovanja prema Krapini - ukoliko ste negdje čuli da neki hrvatski grad, po svom geografskom položaju, predstavlja glavni zapadni ulaz u našu Domovinu iz središnje Europe, znajte da je riječ o Krapini.

U sačuvanim pisanim dokumentima utvrđeni grad Krapina prvi se put spominje 1193. godine. Kroz povijest ovo je mjesto, a time i oni koji su u njoj živjeli, imalo različitu upravnu ulogu.

Slijedio je obilazak Hušnjakova - brda gdje se nalazi muzej i nalazište Krapinskog pračovjeka. Iskapanja su trajala šest godina pod nadzorom profesora Dragutina Gorjanovića Krambergera, poznatog hrvatskog geologa i paleontologa.

Polušpilja u Krapini se uvrstila u znanstvene lokalitete svijeta kao bogato fosilno nalazište na kojem je prikupljena najbrojnija i najbogatija zbirka neandertalskog čovjeka.

Povratak je bio u 15 sati, sretni i zadovoljni.