Borba protiv ispitne treme!
Autor: Dijana Marić, 18. 4. 2011.

Snažno lupanje srca, hladne ruke i osjećaj da ne možete izustiti ni riječ, otprilike je opis koji se veže uz neke učenike prije ispita.
Kako savladati tremu? Strah od ispitivanja, odnosno trema pred ispit vrlo je česta ali nije nesavladiva!

Uz pomoć malih trikova možete naučiti kako ćete savladati strah ili kako ga dovesti na mjeru koju vas neće gušiti.

1. STOPIRANJE
Zastrašujuću misao ("To je jako teško!" i sl.) pokušaj zaustaviti tako da počneš misliti o nečemu ohrabrujućem, o nekoj osobi koja ti daje podršku, o nekom mjestu na kojem se osjećaš sigurno i sl..
Neka to ne bude maštanje unedogled, nego samo kratka pomisao u "kriznoj situaciji".

2. PONAVLJANJE
Ako nešto ponoviš dovoljan više puta, to je manja vjerojatnost da će ti to "ispariti" iz pamćenja i da se nećeš moći sjetiti u ispitnoj situaciji.

3. PROBA PRED NEKIM DRUGIM
Tremu ispitne situacije možeš ublažiti tako da imaš "generalnu probu". Što je "generalnih proba" više, to bolje. Tako možeš probati sam(a), da zamisliš da odgovaraš, ili tako da netko drugi glumi nastavnika (prijatelj, roditelj, brat, sestra).

4. BIVŠI STRAHOVI
Prisjeti se neke prošle situacije u kojoj te bilo strah. Prije godinu ili više dana. Kako ti se sada to čini? Vjerojatno izaziva smijeh. Tako ćeš se jednom smijati i sadašnjem strahu! Nije li on zapravo beznačajan?

5. ŠTO MI SE MOŽE DOGODITI?
Razmisli što ti se sve može zapravo dogoditi ako ne pokažeš dovoljno znanja.
Što je najgore što ti se može dogoditi? Morat ćeš ponovo učiti, morat ćeš roditeljima obrazlagati zašto je tako ispalo?
Je li to popravljivo?   Ako jest, u čemu je onda problem?

6. KAMO GLEDAŠ PRI ISPITIVANJU?
Ako te pogled u nastavnika prilikom ispitivanja zbunjuje i izaziva strah, zagledaj se u jednu točku (iznad njegove glave ili sl.) i odgovaraj.
Tada zamisli stranicu u udžbeniku ili bilježnici na kojoj je to gradivo, zamisli crtež, shemu ili sl.. Ako te nastavnik pita zašto ne gledaš u njega, pristojno mu objasni da ti je tako lakše odogovarati.

Sretno!!!