Svjeski dan zaštite okoliša - 5. lipanj
Autor: Dijana Marić, 5. 6. 2011.

Svjetski dan zaštite okoliša
obilježava se svake godine 5. lipnja na godišnjicu održavanja Konferencije UN - a u Stockholmu (1972.) posvećene okolišu,
na kojoj je usvojen Program zaštite okoliša UN - a.

Ovogodišnja zemlja domaćin obilježavanja Svjetskog dana zaštite okoliša je Indija te se diljem Indije od 30. svibnja do 05. lipnja održavaju različite aktivnosti vezane uz podizanje svijesti o važnosti očuvanja okoliša.

Aktivnosti vezane uz Svjetski dan okoliša, World Environment Day (WED), održavaju se u cijelom svijetu tijekom godine sa središnjim događanjem koje se održava 05. lipnja u Delhiju i Bangaluru gdje će se hodati i trčati maraton kako bi se obilježio ovaj dan.

Proslava svjetskog dana okoliša započela je 1972. g pod pokroviteljstvom UN i tijekom godina postala je najznačajnijom aktivnosti za podizanje svijesti o važnosti zaštite i očuvanja našeg okoliša.

U tom smislu poduzimaju se aktivnosti koje potiču individualno djelovanje kao važan dio zaštite okoliša i održivog razvoja.

Svjetski dan okoliša obilježava se i zbog nužnosti povezivanja svih ekološki osviještenih ljudi koji mogu budućim generacijama osigurati što čistiju, zeleniju i jasniju budućnost
Ove godine je Svjetski dan zaštite okoliša posvećen šumama, kao plućima naše Planete i održava se
pod sloganom : Forests: Nature At Your Service
                                       (Šume: priroda na usluzi).

Izvor: www.naturala.hr