Blagdan Svih svetih
Autor: MIŠA MAJKIĆ, 1. 11. 2011.

Blagdan Svih svetih slavi se 1. studenoga.
 Na taj dan se prisjećamo svojih najmilijih, ukazujemo im pažnju posjećujući  im grobove, paleći svijeće i moleći se za njih

Na blagdan Svih svetih prisjećamo se naših najmilijih koji više nisu među nama. Groblja i posljednja počivališta postaju mjesta naše zahvale i prisjećanja pa ih građani tradicionalno obilaze i prisjećaju se svojih pokojnika te polažu cvijeće i pale svijeće.

Svi sveti su svetkovina koja je, bez obzira na vjersku pripadnost, prihvaćena kao zajednička civilizacijska vrijednost. Stoga je to i državni praznik u svim zemljama zapadne kulture. Dan kada se, uz svijeće podno križeva i kapelica, prisjećamo onih koji više nisu s nama, s nadom da su svi oni u svjetlu vjere pronašli svoj mir.

Svi sveti su u kršćanskom kalendaru posvećeni svima svetima, ali ne samo onima koje znamo, koje je Crkva proglasila svetima i uzdigla na čast oltara, nego i onom anonimnom mnoštvu pokojnika koji su se spasili i čija su imena kako se vjeruje upisana u Božjoj knjizi života.

Dan nakon blagdana Svih svetih, 2. studenoga, molimo za duše onih koje više nisu među nama. To je prilika da njima u spomen upalimo svijeće ili dušice, prelistavamo obiteljske albume i porazgovaramo o uspomenama. Nakon toga možemo im zahvaliti i molitvom.