Vilinski tragovi
Autor: Dijana Marić, 1. 2. 2013.

U suradnji s Narodnom knjižnicom i čitaonicom Vlado Gotovac,
ogranak Caprag,
učenici 3.a razreda naše škole
s učiteljicom Radojkom Kozina, sudjeluju na projektu
Vilinski tragovi.

Do sada su imali tri izvrsne radionice u kojima su, uz vodstvo gđe. Šipuš pokazali svoju kreativnost i zalaganje za rad na projektu. Ručnim radom su izrađivali posavsku ružu, oslikavali vilinske priče i čitali uratke o djetinjstvu svojih baka i djedova.

Radionice su to koje poučavaju djecu o povezanosti s narodom i narodnom baštinom, odnosom prema Zemlji i mudrosti.

U današnje vrijeme roditelji gotovo da više nemaju vremena za smireno i opušteno pripovijedanje svojoj djeci. Kada to i pokušaju, djeca odbijaju slušati jer im je dosadno i nisu navikla na takve junake.

Roditeljska je društvena obveza djecu poučiti o nužnosti i povezanosti s autohtonim, o prenošenju poštovanja i ljubavi koje su naši Stari gajili spram Zemlje, biljaka, životinja, promjeni vremena, prihvaćanju i življenju u skladu s tim. Neophodno je djecu, obitelji poučiti i povezati s korijenima.

Postoje osobni korijeni i oni narodni. I jedni i drugi su važni da shvatimo i doživimo osjećj pripadnosti, a jednom kada shvatimo vlastitu pripadnost, možemo prihvatiti i shvatiti bogatstvo i raznolikost svih tradicija i pripadnosti.

Dobro je čuti priče što nam ih naši Stari pričaju, shvatiti ih, uzeti za sebe u ovo vrijeme ono što nam je potrebno i primjenjivo za život, a sve ostalo pohraniti u zbirku prekrasne i bogate tradicije. Povezivanje s vlastitim korijenima svakom djetetu i čovjeku nudi Slobodu - poručuju iz sisačke Knjižnice.

Radojka Kozina, učiteljica mentorica

Izvor: www.sisak.hr