ICILS 2013.
Autor: Dijana Marić, 21. 3. 2013.

U četvrtak, 21. ožujka 2013., naša je škola sudjelovala u
Međunarodnom istraživanju računalne i informacijske pismenosti učenika
  kojeg provodi Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja.
Testiranje je provedeno na uzorku od 20 učenika osmih razreda.

Naša  nalazi se među 180 osnovnih škola izabranih za testiranje ICILS (International Computer and Information Literacy Study).

ICILS je prvo međunarodno komparativno istraživanje o pripremljenosti učenika za život u informatičkom dobu. Ispituje se sposobnost pojedinca da se služi računalom kako bi istraživao, stvarao i komunicirao kao aktivni sudionik u svome domu, u školi, na radnom mjestu i u široj zajednici.

U svakoj  školi se  testira 20 učenika. Ispitni će moduli obuhvatiti računalnu i informacijsku pismenost – korištenje računalom za komunikaciju i upravljanje informacijama. Rezultati testa ni na koji način neće utjecati na ocjene testiranih učenika.

Bit će anketirano i 15 učitelja/ica u školi i ravnatelj. Testiranje u našoj školi obavljeno je 21.ožujka sa slučajnim odabirom izabranih 20 učenika VIII. razreda.

Osim Hrvatske u istraživanju sudjeluje još 20 država iz čitavog svijeta. Svi prikupljeni podatci čuvaju se u strogoj tajnosti i svi ispitanici ostaju anonimni. Hrvatski i međunarodni rezultati na razini države bit će objavljeni 2014. godine.