Dani hrvatskoga jezika
Autor: Dijana Marić, 21. 3. 2013.

" Tko pametno i lijepo zbori,
sva vrata pred sobom lako otvori."

"Nije važno tko govori,
nego što i kako govori
. "

Naša škola se već dvije godine zaredom trudi što ljepše obilježiti Dane hrvatskoga jezika jer smatramo da tako njegujemo materinski nam jezik. Dani hrvatskoga jezika obilježavaju se od 1991. godine, a slave se u mjesecu ožujku, od 11. do 17. ožujka. Međutim, ove godine malo smo produljili to razdoblje ne bi li se malo više posvetili materinskom jeziku.

S tim ciljem u našoj školi održali smo natjecanje u kazivanju poezije koje su vodile učenice 8.b razreda Ena Ajdinović i Ivona Martinović. U žiriju su bile učiteljice Vedrana Šimić, Iva Černelić i Ana Posavec.  Na tom natjecanju su sudjelovali učenici 5. i 6. razreda te nekoliko učenika  3. razreda koji su hrabro stupili među jaku konkurenciju i odlično krasnoslovili.Na natjecanju je sveukupno bilo 25 učenika. Treće mjesto osvojila  je Magdalena Sruk (6.b) s pjesmom Marijane Dokoze Čekanje, drugo mjesto zauzela je Ines Grgić (6.a) izrecitiravši nam pjesmu  Sreća Ivice Vanje Rorić, a prvo mjesto je osvojio Toni Hrvoić iz 3. razreda koji je jednostavno savršeno izrecitirao pjesmu Milana Taritaša i uživio se u nju svim svojim srcem. Tonija smo nagradili velikim pljeskom jer se odlučio natjecati među starijim učenicima i na kraju im pokazao kako treba zvučati dobro recitiranje.

S istim ciljem organizirali smo i natjecanje u izlaganj pomoću PowerPoint programa koje su vodile učenice Paula Pufek i Iva Tonković iz 8.b razreda. U žiriju su ovaj put  bile učiteljice Danijela Medjed - Sertić, Alma Velagić - Črnko i pedagoginja Dijana Sanković. Ovdje je sudjelovalo pet učenica 8. razreda (ove godine su nas dečki iznevjerili) koje su odlično ispunile svoj zadatak sa zadanom temom o poznatim piscima i spisateljicama. Hana Ivšić i Vedrana Danilović iz 8.a dobile su utješne nagrade  jer su bile vrlo dobre, ali ostale učenice su bile nešto bolje. Treće mjesto osvojila je Maja Vuković iz 8.b s prezentacijom o Miri Gavranu, drugo  je mjesto zauzela Lana Peulić iz 8.a s prezentacijom o Williamu Shakespeareu, a prvo je mjesto osvojila Matea Kumer iz 8.a s prezentacijom o autorici Gričke vještice Mariji Jurić Zagorki.

Najvažniji cilj ovih natjecanja je učenike i učenice riješiti treme nastupanja pred publikom. Kako je govorenje vještina koja se uči, mislim da su učenici nadmašili i svoja i očekivanja učitelja.

Zahvaljujemo se svima koji su nas gledali i za nas navijali te bili strpljivi s pogreškama.

Ivana Sablić, 6.a