Svjetski dan voda
Autor: Dijana Marić, 22. 3. 2013.

Posljednji dan nastave prije proljetnog odmora,
22. ožujka, ujedno i Dan voda, razredni odjeli 1.a i 1.c obilježili su integriranim nastavnim sadržajima na temu vode.

1993. godine Ujedinjeni narodi proglasili su
22. ožujka Svjetskim danom voda.
Razdoblje od 2005. do 2015. godine proglašeno je desetljećem voda
pod motom "Voda za život."

Svi mi znamo da je voda nužna za život, ali jeste li znali sljedeće?

• voda poboljšava naše zdravlje
• sastavni je dio većine stanica u našem tijelu
• donosi hranu i kisik u stanice, a iznosi štetne tvari
• pročišćava bubrege
• hladi, ali i štiti od hladnoće naše tijelo
• dio je naše krvi, znoja, suza i sline
• povećava broj kalorija koje trošimo tijekom dnevnih aktivnosti
• pomaže u uklanjanju iz tijela viška natrija koji može dovesti do zadržavanja tekućina
• pomaže u zaštiti od niza bolesti (prehlada, infekcija mokraćnog kanala, bubrežnih kamenaca)
• može poboljšati vaš izgled (pomaže u hidrataciji kože i čini je glađom, mekšom i nježnijom)
• može pomoći u gubitku tjelesne težine jer daje više energije tijekom tjelesnih aktivnosti
• u Africi i Aziji gotovo tri četvrtine stanovništva nema čiste pitke vode
• približno 5 milijuna ljudi umre svake godine od bolesti koje se prenose prljavom vodom
• gotovo 80% svih bolesti nastaju zbog nečiste vode za piće.

Koliko vode treba konzumirati svakog dana?

U prosjeku treba konzumirati između 1,5 i 2,5 litre vode svakog dana. Dehidracija organizma vodi u smrt.
Znanstvenici sa Sveučilišta Loma Linda u Kaliforniji ustanovili su da ljudi koji piju najmanje 5 čaša vode dnevno imaju manje izgleda da umru od srčanog udara nego oni koji piju 2 ili manje čaša.

Zbog sve veće važnosti očuvanja vode u svijetu, kroz cijelu je godinu potrebno savjesno o njoj brinuti. Jedan je dan samo opomena i podsjetnik za sve ostale dane.

Prekrasno sunčano vrijeme iskoristili smo za sat TZK-a na školskom igralištu. Učenici su odigrali nekoliko natjecateljskih igara - Sigurno prijeđi rijeku, Ostani na mostu i Vodena štafeta. U vedrom i veselom raspoloženju otišli su na zasluženi odmor.

Učiteljice: Irena Coklin, Maja Pirc