Obilježen Svjetski dan šećerne bolesti
Autor: Dijana Marić, 15. 11. 2013.

Svjetski dan šećerne bolesti obilježen je14. studenoga u našoj školi u kojoj tri učenice Nika, Rea i Dora, boluju o dijabetesa. Djevojčice su za svoje školske kolege pripremile prezentaciju o sebi, svojim školskim aktivnostima te o dijabetesu.

.... - Jedem dosta toga što dijabetičari ne bi smjeli jesti, ali sve to razgradim uz karate. To što imam dijabetes nije mi nikakav problem, to je moj prijatelj koji će zauvijek ostati sa mnom – rekla je 11- godišnja Nika kojoj je prije osam godina dijagnosticiran dijabetes.

Obilježavanju se pridružio i pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, sport, branitelje i civilno društvo Goran Grgurač.

-Ono što su danas pripremile Nika, Dora i Rea važno je za senzibiliziranje svih onih koji su oko njih. Svi znamo da je šećerna bolest velika pošast u modernom društvu, ali aktivnim pristupom i suočavanjem s tim, može se aktivno živjeti što su danas ova djeca i potvrdila. Bave se sportom, žive normalnim životom i imaju jednu vrstu samoorganizacije za koju su, prije svega, zaslužni i njihovi roditelji – rekao je pročelnik te im je uručio pakete s dijabetičkim proizvodima.

Inače, u Hrvatskoj je trenutačno oko 300 tisuća ljudi kojima je dijagnosticiran dijabetes, od čega je gotovo tisuću djece i taj broj neprestano raste.

Osvrt učenice

Sa 4. godine su mi dijagnosticirali dijabetes. Ni ne sjećam se života prije dijebetesa. Da sada sam naučila: izmeriti šećer, dati inzulin, koliko inzulina i izračunati koliko hrane trebam količinski. Jer sam naučila sve to roditelji imaju povjerenja u mene pa mogu ići na školske izlete i dječje rođendane. Sport je vrlo važan za život dijabetičara. Ja sam sa 3 godine počela trenirati gimnastiku, pa klasične plesove, ritmiku a sada treniram break dance.

Ljudi uglavnom misle da dijabetičari ne smiju jesti slatko. To nije točno!

Dijabetičari mogu jesti sve ali u određeno vrijeme i u određenoj količini. Dobro je što se preporuča jesti zdravo i živjeti zdravo što mi dijabetičari i radimo. Važno je da drugi znaju kako da mi pomognu kod hipoglikemije to jest niskog šećera. Mogu mi pomoći tako da mi daju fruktozu.

Dora Čobanov, 4.b

Učenici 4.b razrednog odjela uredili su i prigodni plakat povodom obilježavanja Svjetskod dana šećerne bolesti.

Pripremila: Snježana Tušar, učiteljica RN

Izvor: www.sisak.hr