Posjet spisateljice Sanje Pilić
Autor: Dijana Marić, 27. 11. 2013.

U okviru Festivala Pazi, knjiga! programom naziva "Tinejdžeri naprijed - ostali stoj!"  spisateljica je predstavila  svoje knjige za mlađe tinejdžere.

23. listopada 2013. Dječji odjel Narodne knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac posjetila je poznata spisateljica Sanja Pilić. Knjižnica je bila puna djece i mladih iz osnovnih i srednjih škola Siska.

Spisateljica nas je oduševila svojom jednostavnošću i posebnom energijom uz koju smo svi bili opušteni te smo s njom pričali kao da ju poznajemo od malih nogu. Osmijeh joj nije silazio s lica cijelo vrijeme, a kroz cijelu knjižnicu se proširilo iznenađenje i nesigurnost kada je Sanja Pilić rekla da ima 59 godina! Svi su, unatoč silnim njenim knjigama koje su pročitali, bili uvjereni da ima oko 40 godina.

Potom nam je počela pričati o sebi i zanimljivostima iz svog života. Evo nekoliko osnovnih informacija koje nam je o sebi rekla: rođena je 1954. godine u Splitu, završila je Školu primijenjene umjetnosti, fotografski odsjek i radila je kao fotografkinja, trik-snimateljica te koloristica na crtanom filmu.

Premda se od samog početka činila kao dobrodušna osoba, u to nas je uvjerila nabrajenjem dobrih djela koja je učinila. Surađivala je s Autonomnom ženskom kućom iz Zagreba i radila sa zlostavljanom djecom što je uistinu pohvalno i zadivljujuće jer danas ima sve manje ljudi koji su spremni pomoći drugima. Članica je raznih prosudbenih odbora za dječje stvaralaštvo i nastupa u školama na dječjim literarnim druženjima.

Očito je da voli djecu  - čim je stupila pred nas, počastila nas je velikim osmijehom i  rekla kako obožava djecu.  Katkad se bavi novinarstvom kako bi se posvetila i nešto objektivnijem načinu pisanja.

Osvojila je sljedeće nagrade:

- dobitnica je druge nagrade Večernjeg lista 1981. godine i treće nagrade 2006. godine
- druge nagrade Radio Študenta i revije Literatura (Slovenija) 1990. godine
- nagrade Grigor Vitez 1990. i 2006. godine
- nagrade Ivana Brlić Mažuranić 1995. i 2001. godine
- nagrade Mato Lovrak za najbolji dječji roman objavljen u 2007. godini
- dobitnica je Časne liste IBBY-a za roman Jesam li se zaljubila? za 2008. godinu.
 -godine 2010. dobila je nagradu Kiklop za roman Hoću biti posebnaaaaa!
- godine 2011. dobila je nagradu "Kiklop" za slikovnicu "Maša i gosti"
- godine 2011. dobila je međunarodno priznanje White Ravens za knjigu "Hej, želim ti nešto ispričati!"

Po romanima "Sasvim sam popubertetio" i "Mrvice iz dnevnog boravka" napravljene su predstave u zagrebačkom teatru "Žar ptica", a njezina su djela prevedena na  slovenski, engleski, njemački, nizozemski, talijanski i mađarski jezik, te su u tim zemljama njezina djela gotovo jednako zanimljiva kao i u Hrvatskoj.

Nakon službenog dijela rasprave, počela nam je pričati o dogodovštinama iz svojeg života i sve nas nasmijala, a mene je iznenadilo što je pričajući rekla da je njezina mama Sunčana Škrinjarić te sam pomislila kako nije ni čudo da ima dara za pisanje! Nakon svega je ostala u knjižnici još pola sata jer su mnogi htjeli njezin autogram u knjigama uz koje su odrastali.

Mislim da je Sisak uistinu počašćen posjetom Sanje Pilić i mislim da u ime svih mogu reći kako je uvijek dobrodošla te bih voljela da nas ponovno posjeti!

Ivana Sablić, 7.a

Irena Balen - Gorišek, prof. HJ