OŠ Viktorovac u posjeti Vodoopskrbi Kupa
Autor: Dijana Marić, 27. 3. 2014.

Dana 25. ožujka 2014. godine četvrti razredi naše škole posjetili su Vodoopskrbu Kupa u Petrinji. Polazak je bio u 10 sati ispred škole. Mnogo smo toga vidjeli i naučili tijekom naše posjete. Prvo smo vidjeli od kuda dotječe Kupa i kako započinje njezino pročišćavanje.

Voda je utjecala u strojeve koji su u obliku velikih češljeva i kroz koje se čisti od granja, lišća i ostalog otpada. Nakon toga smo vidjeli prostoriju u koju ulazi pročišćena voda. Tamo voda ide cijevima ispod nas. Tijekom pročišćavanja koristi se gravitacija da se ne bi trošila struja. Vidjeli smo i sito koje pročišćava vodu od još sitnijeg otpada poput kamenčića i pijeska. Zatim smo ušli u prostoriju okruglog oblika u kojoj se u vodu upuhuje ozon koji ju dezinficira.

Voda nakon toga utječe u sljedeću prostoriju u kojoj se stavlja klor u vrlo malim količinama. Klor ubija sve preostale bakterije koje se nalaze u vodi. Tako pročišćena pitka voda dotječe u naše domove i mi ju možemo slobodno piti.

Pri dolasku smo imali mnogobrojna pitanja o vodi koju pijemo. Kući smo se vratili puni znanja i odgovora na sva naša pitanja.

Marko Vujnović, 4.a

Radojka Kozina, učiteljica mentor