Dar umjetnice našoj knjižnici
Autor: Iva Dužić, 14. 2. 2018.

Prigodno, na Međunarodni dan darivanja knjiga, knjižnica naše škole u svoj je fond uvrstila dvije nove slikovnice koje su dar umjetnice Andreje Petrlik-Huseinović. Prvašići sa svojim učiteljicama i knjižničarkom danas su u Ogranku Caprag Narodne knjižnice i čitaonice Vlado Gotovac Sisak upoznali tu svjetski poznatu umjetnicu i rastali se s njom prepuni novih iskustava, znanja i stvaralačkih poticaja.

Andrea Petrlik-Huseinović umjetnica je rođena u Zagrebu gdje stvara i sa suprugom Kašmirom vodi nakladničku kuću. Autorske slikovnice prevedene su joj na mnoge jezike, dobitnica je prestižnih nagrada.  Godine 2017. bila je hrvatski kandidat za ALMU – Astrid Lindgren Memorial Award, a za 2018. kandidat je za  nagradu Hans Christian Andersen.

Andreine slikovnice prevedene su u više od trideset zemalja svijeta. Originale iz autorske slikovnice Andree Petrlik Huseinović Plavo nebo i Alica u zemlji čudesa u Međunarodnu zbirku uvrstio je prestižni Chihiro Art Museum iz Japana koji u svojoj zbirci čuva 7,300 djela 203 umjetnika iz 33 zemlje. Većina umjetnika su najpoznatiji svjetski umjetnici dobitnici najvećih nagrada za ilustraciju poput Hans Christian Andersen nagrade, Astrid Lindgren Memorial nagrade i nagrada BIB-a, Bijenala ilustracija u Bratislavi. Andrea Petrlik Huseinović jedina je hrvatska ilustratorica čiji su radovi uvršteni u tu zbirku.