DAN HRVATSKE KNJIGE
Autor: Iva Dužić, 22. 4. 2020.

Marko Marulić, otac hrvatske književnosti

22.4. 2020. Dan hrvatske knjige

Na današnji dan, 22.4.1501. godine Splićanin Marko Marulić, kojeg se zbog stvaranja pjesničkih djela na hrvatskome jeziku naziva ocem hrvatske književnosti, dovršio je "Juditu", svoje najpoznatije djelo na hrvatskom jeziku. Riječ je o biblijskom epu u 6 pjevanja napisanom na splitskoj čakavštini u kojem pripovijeda o biblijskoj heroini Juditi.

U spomen Maruliću i Juditi, a odlukom Sabora Republike Hrvatske na današnji datum se od 1996. obilježava Dan hrvatske knjige.

Ukoliko ste zainteresirani, pogledajte virtualnu izložbu Marko Marulić i zavirite u stihove oca hrvatske književnosti u tekstu dostupnom zahvaljujući Nakladi Bulaja.

Virtualna izložba Marko Marulić

Marko Marulić: Judita